Fot.: Nadleśnictwo Gościeradów
W Nadleśnictwie Gościeradów stanęło 14 drewnianych krzyży. Stoją w widocznych miejscach, na wzgórzach i rozstajach dróg. Budzą refleksję i wiarę w zwycięstwo dobra. Ci, którzy je ustawili proszą Chrystusa o pomoc w zwalczeniu epidemii. Jezus 500 lat temu wysłuchał błagających o to samo. Przypomniał tamten fakt papież Franciszek, a leśnicy prośbom o zdrowie nadali kształt drogi krzyżowej.
W Rzymie, przy Piazza San Marcello stoi kościół, którego patronem jest święty papież Marceli I. Jest jednym z kościołów tytularnych nadawanych kardynałom. To nie jest wyjątkiem w Wiecznym Mieście, jak i to, że świątynia na Corso jest zabytkiem starym. Mogła być wybudowana w IV w., bo z wieku piątego pochodzą pierwsze wzmianki. W nocy 22 maja 1519 r. kościół spłonął. Ocalały tylko niektóre ściany i drewniany krucyfiks z XV w. Ocalenie drewnianego krzyża z ognia, który kruszył mury, uznano za cud. Wiarę tę wzmocniło wydarzenie, które miało miejsce 3 lata później. Rzymem wtedy zawładnęła dżuma. Jak dzisiaj, tak i wtedy sposobem na rozprzestrzenianie się choroby, był zakaz poruszania się po mieście. Grupa chrześcijan, w geście rozpaczy zaczęła się modlić przed cudownym krucyfiksem, a następnie z drzewem na ramionach ruszyła na obchód Rzymu. Gdzie dotarł krzyż z ołtarza od św. Marcelego, tam zaraza ustawała, a gdy dotarł na swoje miejsce, Rzym był wolny od dżumy.
Pod koniec marca przed cudownym krzyżem modlił się papież Franciszek, oczywiście w intencji wyzwolenia świata spod pandemii koronawirusa. Wcześniej, w chwilach zagrożenia, przed tym samym drewnianym symbolem męki Chrystusa modlili się inni papieże, w tym św. Jan Paweł II. Daleko od Rzymu stanęła pamiątka po modlitwie Ojca Świętego. Leśnicy z Gościeradowa i ludzie pracujący w lesie postanowili wkopać okazałe krzyże w każdym z 13. leśnictw. A że Droga Krzyżowa ma 14 stacji, ostatni z krzyży tej gościeradowskiej Via Crucis został ustawiony przed siedzibą Nadleśnictwa. Na każdym z krzyży jest numer stacji, a wkrótce znajdą się krótkie rozważania. Pod krzyżem w Borowie znalazło się epitafium wyjaśniające ideę budowy tej oryginalnej Drogi Krzyżowej: „Jezu Chryste przemierzałeś miasta i wsie lecząc wszelkie choroby i słabości. Dzięki Twojej łasce ludzie odzyskiwali zdrowie. My Leśnicy wraz z Zakładami Usług Leśnych, Przedsiębiorstwami Drzewnymi oraz Myśliwymi prosimy Cię w imieniu całego polskiego narodu, przyjdź nam teraz z pomocą pośród rozprzestrzeniającej się epidemii, abyśmy mogli doświadczyć Twojej uzdrawiającej mocy”.
Nadleśnictwo Gościeradów należy do Lubelskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, ale w swym zasięgu ma również lasy na północnej rubieży Podkarpacia. To tereny na prawym brzegu Sanu i Wisły, zaczynające się w gm. Pysznica, przez Radomyśl n. Sanem po płn. Skrawki gm. Annopol. Najbliższy z krzyży Leśnej Drogi Krzyżowej znajduje się w Radomyślu.
JC