Flisacka Barbórka to jedna z form podtrzymywania tradycji – przed wiekami był to czas, w którym wszyscy retmani i flisacy wracali do domów z „pływanek” po Wiśle.
Flisackie świętowanie rozpoczęło się od uroczystej Mszy Św. w intencji członków i sympatyków Bractwa Flisackiego, w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Barbary w Ulanowie. Bractwo dziękowało Patronce za całoroczną łaskę i opiekę na wodzie.
Część oficjalna obchodów odbyła się w Gminnym Centrum Kultury. W uroczystości udział wzięli Posłowie na Sejm RP: Jerzy Paul i Grzegorz Braun, oraz inni zaproszeni goście, w tym Starosta Niżański Robert Bednarz, Wicestarosta Adam Mach, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko i Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Magdalena Hasiak. Zebrani goście, w swoich wystąpieniach, skierowali do Flisaków słowa gratulacji i podziękowań za podtrzymywanie i kultywowanie tradycji flisackich, za przekazywanie wiedzy i tajników tego zawodu, za zarażanie innych ludzi pasją do flisu oraz za podejmowanie działań na rzecz rozwoju kulturalnego ziemi ulanowskiej i promocji na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim.
W programie artystycznym wystąpiła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Ulanowie, która zaprezentowała przedstawienie pt. „Echa flisackich spławów”. Imprezę uprzyjemnił występ Chóru Ulanowskiego oraz Flisackiej Kapeli pod kierunkiem dyrygenta Dariusza Banasia. Całość zakończyła biesiada z zespołem Swing Band.
Tegorocznej uroczystości towarzyszyły stoiska promocyjne, będące elementem popularyzacji kultury ludowej i tradycji mieszkańców powiatu niżańskiego, jakim jest flisactwo, oraz promocja książki „Szaman z rzeki” – Marii Dryhub i Andrzeja Stański. Nie mogło również zabraknąć wystawy zdjęć Andrzeja Łady pt. „Flisacy” oraz degustacji potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. W tym dniu można było zwiedzić Muzeum Flisactwa Polskiego, Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego, Historycznego Miasta Ulanowa oraz jedyny w Polsce Kościół Flisacki.
Źródło: Powiat Niżański