Rozmowa z Januszem Galiniakiem, dyrektorem Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Grębowie.
Dlaczego warto wybrać właśnie tę szkołę?
SOSW w Grębowie to szkoła z 50-letnią tradycją w dziedzinie kształcenia dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Placówka mieści się w zabytkowym zespole pałacowo- parkowym hrabiego Seweryna Dolańskiego – ostatniego potomka znamienitego rodu Dolańskich. Placówka zapewnia kompleksowe wsparcie edukacyjne oraz terapeutyczne dla uczniów w wieku od 6 do 24 lat oraz podopiecznych Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka w wieku od 0 do 7 lat. Dzieci ucząc się tu zdobywają wiedzę ogólną, kształtują umiejętności emocjonalno – społeczne, uczą się zaradności i samodzielności, kształtują osobowość, korzystają z zajęć specjalistycznych, zdobywają zawód.
Kto może się uczyć w SOSW i do kiedy rodzice powinni podjąć ostateczną decyzję o wyborze właśnie tej szkoły.
Naukę mogą u nas pobierać uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, niepełnosprawnościami sprzężonymi, Autyzmem oraz zespołem Aspergera.
Warto dodać, że uczniowie korzystają z codziennego dowozu do szkoły. Placówka dysponuje 3 busami szkolnymi, które dowożą i odwożą dzieci po zajęciach szkolnych. Istnieje również możliwość mieszkania w internacie w dni nauki szkolnej. Wychowawcy zapewniają dzieciom nie tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, ale również rozwijające zainteresowania, m.in. wycieczki, zajęcia sportowe, artystyczne, plastyczne. Rekrutacja w naszej placówce praktycznie trwa cały rok. Przyjmujemy dzieci i młodzież na każdym etapie edukacyjnym. Dokumentacja niezbędna do złożenia, celem zapisu do szkoły to podanie, dostępne na stronie internetowej SOSW, aktualne orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, bądź opinia o potrzebie wczesnego wspomagania ( w przypadku małych dzieci), świadectwo ukończenia szkoły ( klasy), zaświadczenie o zdaniu egzaminu ósmoklasisty ( w przypadku kandydatów do szkoły ponadpodstawowej), zgoda starosty, jeśli kandydat nie pochodzi z terenu Powiatu Tarnobrzeskiego, szczegółowych informacji udzielamy pod numerem telefonu 15 811 28 13.
Jakiego rodzaju zajęcia czekają na uczniów SOSW w czasie procesu kształcenia, które wyróżniają tę szkołę spośród innych?
Wszyscy uczniowie mają możliwość korzystania z wielu specjalistycznych zajęć dodatkowych, m. in. terapii psychologicznej, pedagogicznej, logopedycznej, hipoterapii, arteterapii, terapii Integracji Sensorycznej, terapii Tomatisem, Biofeedbacku, jak również z rehabilitacji oraz masażu.
Praca z dziećmi prowadzona jest w małych grupach lub indywidualnie z wykorzystaniem specjalistycznych pomocy edukacyjnych, dzięki temu każdy uczeń jest w stanie rozwinąć swój indywidualny potencjał oraz niwelować trudności rozwojowe.
Uczniowie w czasie wolnym korzystają z wielu atrakcyjnych zajęć. Biorą udział w konkursach tematycznych, olimpiadach i zawodach sportowych, warsztatach artystycznych i manualno- plastycznych.
Szkoła organizuje dla swych uczniów bezpłatne wycieczki, m. in. do kina, teatru, muzeum, na basen, w różne ciekawe miejsca w Polsce. Uczniowie zwiedzili w ostatnich latach: Warszawę- Centrum Nauki Kopernik, Kraków, Zamość – Ogród Zoologiczny, Bałtów, Chęciny – zamek, Krajno – Park Miniatur, Magiczne Ogrody .
Jakie kierunki nauczania szkoła oferuje swoim uczniom?
W placówce funkcjonują:
– Oddział przedszkolny przy szkole podstawowej tzw. „zerówka”,
– Szkoła Podstawowa Specjalna- klasy I- VIII,
– Branżowa Szkoła I stopnia – kierunki kształcenia: kucharz, piekarz, cukiernik, ogrodnik, ślusarz.
– Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy.
Prowadzimy też zajęcia dla małych dzieci – wczesne wspomaganie rozwoju dziecka oraz zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze dla dzieci i osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim (istnieje możliwość prowadzenia zajęć indywidualnych w domu rodzinnym).
Czy kierunki kształcenia dają później możliwości znalezienia atrakcyjnej pracy i samodzielności uczniów?
Uczniowie Branżowej Szkoły kończąc edukację zdają, egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe, uzyskują dyplom respektowany w krajach unii europejskiej.
Z monitorowania losów naszych absolwentów wynika, że niejednokrotnie dobrze radzą sobie w życiu, odnajdują się w społeczeństwie, znajdują satysfakcjonującą pracę , zwłaszcza w sektorze związanym z gastronomią i usługami.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu