Pandemia SARS Cov2 na świecie. Stan na 29 maj 2020.

Pandemia koronawirusa pomimo już letniej pogody nie ustępuję. Wręcz przeciwnie, w skali globalnej przyspiesza. Coraz bardziej dramatyczniej sytuacja wygląda w Brazylii, gdzie liczba zgonów wynosi już prawie 27 tysięcy. W samych Stanach Zjednoczonych, jak do tej pory zmarło ponad 103 tysiące osób. To więcej niż w czasie wojny w Wietnamie i Korei łącznie. Tymczasem sytuacja w Europie Zachodniej zaczyna się pomału stabilizować. Z kolei, Polska wchodzi w IV etap (ostatni) luzowania restrykcji gospodarczych. Zostaną otwarte kina, teatry oraz słownie. Wcześniej rząd zdecyduje się na możliwość organizacji wesel ( do 150 osób z zachowaniem zasad sanitarnych) oraz poluzuje przepisy związane noszeniem maseczek na otwartych przestrzeniach.

Tymczasem na świecie liczba przypadków zakażeń wynosi już prawie 6 milionów, przy liczbie zgonów ponad 360 tysięcy. W Europie pod względem zakażeń przoduje Rosja ( 387 tys. przypadków). Dalej znajduje się Hiszpania (284 tys.),  Wielka Brytania (264 tys.) oraz Włochy (231 tys.). Widać, że na starym kontynencie, dynamika rozprzestrzeniania się wirusa stopniowo spada. Zupełnie inaczej sytuacja ma się w Ameryce Południowej. Wspomniana już Brazylia ma  ponad 438 tys. przypadków zakażenia. Niebezpiecznie duża skala zachorowań występuje jeszcze w Peru (141 tys.) i Chile (ponad 86. tys.).

Przebieg pandemii jest coraz gorszy również u sąsiadów Stanów Zjednoczonych.  W Kanadzie jak dotąd zanotowano ponad 88 tysięcy przypadków przy liczbie 8,6 tysięcy zgonów . Również w Meksyku, liczba wykrytych przypadków jest wysoka ( ponad 81 tys.). Liczba zgonów w tym państwie wynosi ponad 9 tysięcy. Znacznie mniej przypadków notowanych jest na kontynencie afrykańskich. Krajami najbardziej dotkniętymi pandemią jak na razie są tam: Republika Południowej Afryki (24 tys.) oraz  Egipt (ponad 20. tys.). W przypadku Azji – kontynencie, gdzie zaczęła się cała pandemia – najwięcej zachorowań występuje obecnie w Indiach ( ponad 167 tysięcy przypadków) przy liczbie zgonów wynoszących ponad 4,7 tysięcy. Co ciekawe, w niektórych regionach tego kraju notowane są rekordowe temperatury wynoszące nawet 47 stopni C. Pozostałe państwa z dużą liczbą zakażeń to Turcja (160 tys.) i Iran(146 tys.).

Trudno jest przewidywać dalszy przebieg pandemii. Nie ma jednej dominującej odpowiedzi wśród ekspertów na pytanie o przyszłość. Być może stanie się tak, że lato będzie czasem, gdy pandemia w niektórych krajach i kontynentach osłabnie . Istnieje duże prawdopodobieństwo że jesienią nastąpi druga fala epidemii, co będzie związane z pojawieniem także wirusa grypy. Jest to o tyle niebezpieczne, gdyż może pojawić sytuacja, gdy SARS – Cov2 ulegnie mutacji razem z wirusem grypy.

Tomasz Lisowski