Boże Ciało bez przemarszu tradycyjnych procesji.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywana Bożym Ciałem, jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele. Przypada 60 dni po Wielkanocy, a więc 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego. Zawsze w czwartek, podobnie jak Ostatnia Wieczerza. Tego dnia w Kościele katolickim wspomina się ustanowienie przez Chrystusa Eucharystii, podczas Ostatniej Wieczerzy. Jednak w porównaniu z Wielkim Czwartkiem, który ma charakter pasyjny-męczeński, Boże Ciało to święto niezwykle radosne. Boże Ciało obchodzono już w XIII wieku we Francji, a do Polski wprowadził ją krakowski biskup Nankier w XIV wieku.

W naszej diecezji raczej nie wyjdziemy na ulice w procesjach. Wyjątkiem w Stalowej Woli jest parafia pw. Trójcy Przenajświętszej. Większość procesje przejdzie zatem wokół kościołów. Rozporządzenie w tej kwestii wydał bp Krzysztof Nitkiewicz. W największej diecezjalnej procesji Bożego Ciała, jaka od kilku lat przechodziła ulicami Stalowej Woli brało udział 5, 7 i więcej tysięcy ludzi. Trudno ją sobie wyobrazić przy obowiązującym teraz reżimie sanitarnym. Dlatego procesje będą, ale symboliczne i bez wychodzenia na ulice. Wokół kościołów staną więc ołtarze, a na księży został złożony obowiązek przypominania wiernym o obowiązku zachowania odległości społecznej, czyli wspomnianych 2. m. Czwartkowe procesje główne będą więc podobne do tych, które rokrocznie odbywają się w oktawie Bożego Ciała.

Kościół od samego początku głosił wiarę w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Chrystus ustanowił Najświętszy Sakrament przy Ostatniej Wieczerzy. Opisali to trzej Ewangeliści: Mateusz, Marek i Łukasz oraz i św. Paweł Apostoł. Prawdziwa i rzeczywista obecność Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina opiera się według nauki Kościoła na słowie Jezusa: “To jest Ciało moje … To jest krew moja” (Mk 14,22.24).

Nowy Katechizm Kościoła Katolickiego mówi, iż “sposób obecności Chrystusa pod postaciami eucharystycznymi jest wyjątkowy… W Najświętszym Sakramencie Eucharystii są zawarte prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus.” (KKK 1374).

Głównym celem obchodów Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie Mu czci i podziękowanie za łaski płynące przez ten Sakrament, a także przebłaganie go za zniewagi wyrządzone przez słabość i oziębłość ludzką oraz bluźnierstwa niewiernych.