W czerwcu poddasze Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem zyskało nowy wygląd. Całość nowo zaaranżowanej przestrzeni składa się z dwóch części.
Tematem przewodnim pierwszej części wystawy jest wiklina. Ekspozycja przedstawia tradycję uprawy wikliny oraz plecionkarstwa, prezentuje odmiany wikliny, sposoby jej wykorzystania oraz warsztat pracy wikliniarza. Wprowadzone zostały dodatkowe zdjęcia przedstawiające cykl technologiczny przetwórstwa wikliny. Na wystawie znajdują się również kosze nagrodzone w konkursach, niebanalne wiklinowe meble najlepszych producentów czy oryginalna wiklinowa moda.
– Wprowadzając zwiedzających w świat wikliny pokazujemy, że wiklina to nie tylko kosze, stoliki, fotele, stojaki na kwiaty, szafki, bujaki czy lampy czyli przedmioty codziennego użytku ale również materiał do tworzenia sztuki, także przestrzennej: wiszącej czy też stojącej. Bliskie sąsiedztwo wikliny użytkowej i artystycznej pokazuje możliwości rozwoju tej dziedziny wytwórczości. W drugiej części zgromadzone są eksponaty związane z życiem codziennym ludzi – mieszkańców Rudnika nad Sanem. Zbiory są wyjątkowo bogate pokazujące jak człowiek zmieniał, doskonalił i upiększał świat, w którym żył, jak zaspakajał swoje potrzeby – mówi Anna Straub dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Rudniku nad Sanem.
Ocalono od zapomnienia elementy wyposażenia dawnego gospodarstwa i jego otoczenia, narzędzia rolnicze m.in. do obróbki lnu. To wszystko składa się na ciekawą i wszechstronną wystawę etnograficzną stworzoną dzięki darczyńcom, pasjonatom i kolekcjonerom z Rudnika i okolic. Pokazuje bogactwo tego wszystkiego, co nas otaczało, co ułatwiało nam funkcjonowanie.
Ta wystawa to opowieść o przedmiotach, które zaspokajały i zaspokajają potrzeby ludzi, gdzie tradycja splata się z nowoczesnością.
Przemyślana aranżacja oraz praca Pana Waldemara Łojka, pracownika placówki zaowocowała ekspozycją usystematyzowaną w boksach tematycznych. Opisy do niej przedstawione są w przejrzystej i spójnej wizualnie formie, dzięki czemu wystawa stała się bliższa i bardziej zrozumiała dla zwiedzających.
7 czerwca 2020r. Centrum Wikliniarstwa oficjalnie wznowiło możliwość zwiedzania z zachowaniem należytych środków ostrożności.