Święto upamiętniające ofiary rzezi wołyńskiej zostało uchwalone w 2016 roku. Upamiętnia „krwawą niedzielę” 11 lipca 1943 roku, kiedy UPA dokonała skoordynowanego ataku na mieszkańców prawie 100 polskich miejscowości. Ukraińscy nacjonaliści zaatakowali wiernych modlących się na niedzielnych mszach w kościołach, otaczali całe wsie mordując mieszkańców w brutalny sposób.
W Stalowej Woli uroczystości upamiętniające 77. Rocznicę Zbrodni Wołyńskiej odbyły się 10 lipca. Obchody rozpoczęła uroczysta Mszą Świętą o godzinie 18.00 w kościele pw. św. Floriana, którą odprawił proboszcz senior Jan Kozioł. Następnie przy pobliskim skwerze „Pamięci Ofiar OUN-UPA” odsłonięto umieszczoną na obelisku pamiątkową tablicę. Po uroczystościach na skwerze, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, odbyła się projekcja filmu pt. „Zmarłych pogrzebać” w reż. Katarzyny Underwood z IPN Gdańsk.
W latach 1939-1947 Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów oraz Ukraińska Powstańcza Armia, przy wsparciu ukraińskiej ludności cywilnej, dokonały na mieszanych etnicznie południowo – wschodnich ziemiach II Rzeczypospolitej masowej zbrodni na ludności cywilnej, w wyniku której zginęło ponad 120 tys. Polaków, głównie mieszkańców wsi, niszcząc ich mienie i doprowadzając do uchodźstwa z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej setek tysięcy Polaków. Zbrodnie miały miejsce w kilku tysiącach miejscowości, na terenach dawnych województw: wołyńskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego, lwowskiego, lubelskiego i poleskiego. Pomimo upływu lat od tej zbrodni, pamięć o ich ofiarach wciąż w naszym społeczeństwie jest niewielka. Ofiary w zdecydowanej większości nie mają nawet grobów. Nasze społeczeństwo winno oddać hołd zamordowanym rodakom. Nie wolno nam zapomnieć o ich ofierze. Moralnym obowiązkiem jest trwałe upamiętnienie tamtych krwawych wydarzeń. W dniu 22 lipca 2016 roku Sejm RP podjął uchwałę, w której oddał hołd ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP. Ustanowił również dzień 11 lipca – rocznicę apogeum zbrodni – Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. „Skwer Pamięci Ofiar OUN-UPA” oraz odsłonięty dziś obelisk (monument) z tablicą pamiątkową jest hołdem, symbolicznym miejscem pamięci dla ich męczeńskiej śmierci. Upamiętnieniem wszystkich ofiar masowej zbrodni, Polaków, Żydów, Cyganów, Czechów, a także tych Ukraińców, którzy nie podporządkowali się zbrodniczemu opętaniu OUN-UPA i z narażeniem życia pomagali swoim sąsiadom, ostrzegając przed napadem, dając schronienie czy pomagając w ucieczce, płacąc za to życiem.