O różnych aspektach bycia kobietą na przestrzeni dziejów, m.in. o kanonie piękna kobiecego w paleolicie, społecznej roli kobiet w pradziejach i średniowieczu, kobietach wojowniczkach – opowiedzą online w niedzielę pracownicy Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze.
Dzień Archeologii ma na celu promocję dziedzictwa archeologicznego i dokonań archeologii jako nauki. To już trzecia edycja tej imprezy, organizowanej przez zielonogórskich muzealników.
Jak wyjaśnił w informacji przesłanej Nauce w Polsce dyrektor Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze dr Arkadiusz Michalak, temat tegorocznego spotkania wziął się z próby spojrzenia na przeszłość z trochę mniej oczywistej strony. Jest to próba zerwania z powszechną, “dość maskulinistyczną wizją historii, pisaną z reguły z perspektywy mężczyzn” – podkreślił dr Michalak.
,,Opowiemy o różnych aspektach bycia kobietą na przestrzeni dziejów, uwzględniając informacje uzyskane dzięki badaniom archeologicznym: o kanonie piękna kobiecego w paleolicie, społecznej roli kobiet w pradziejach i średniowieczu, kobietach wojowniczkach, kobiecych zajęciach, kultach związanych z pierwiastkiem kobiecym, przy okazji poruszając tematy lżejsze jak moda czy kosmetyki” – poinformował Naukę w Polsce
Filmy i posty pojawiać będą się w niedzielę na fanpage’u muzeum na FB oraz stronie muzeum: www.muzeum-swidnica.org.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Dołączamy harmonogram wydarzenia, udostępniony na stronie organizatora.
12:00 – Paleolityczne Wenus – najstarsze wzorce kobiecego piękna (Ewa Przechrzta)
13:00 – Być kobietą w czasach kultury łużyckiej – blaski i cienie (Julia Orlicka-Jasnoch)
14:00 – Kobiecy kryminał z archeologią w tle – konkurs (Anna Sabak-Stachowiak)
15:00 – Kobieta na krańcu świata – pradziejowy prequel (Monika Kaczmarek)
16:00 – Amazonki znad Nysy Łużyckiej? (Paweł Stachowiak)
17:00 – Kobieta średniowiecza w źródłach archeologicznych i antropologicznych (Marlena Magda-Nawrocka)
18:00 – Nie tylko Joanna D’Arc (Arkadiusz Michalak)