Greta w Polsce.

Słynna młoda proekologiczna  aktywistka Greta Thunberg w czasie swojego tegorocznego  wystąpienia w Davos opowiedziała o wizycie w Polsce i spotkaniu z polskimi górnikami. Nie mogła ona wejść na teren kopalni Bełchatów, którą zamierzała odwiedzić wraz z ekipą kamerującą. Wszystko odbyło się na dostępnym dla wszystkich, nieopodal tarasie. Młodej szwedce towarzyszyła eskorta policji wezwana przez pracowników kopalni.

Kopalnia Bełchatów jest jedną z największych i najnowocześniejszych tego typu kopalni węgla brunatnego w Europie. Dostarcza energie do ponad 11 milinów polskich gospodarstw domowych.

Kwestia ochrony klimatu jest poruszana na forum gospodarczego w Davos. W tym wypadku tego typu polityk  koniecznie są działania zarówno polityków jak i lokalnych przedsiębiorców. Z jednej strony chodzi o stworzenie takiej legislatywnej rzeczywistości, która zapewni wysoki poziom ochrony środowiska poprzez minimalizację emisji CO2. Z drugiej o zapewnienie jak najlepszych warunków do pełnego bezpieczeństwa dla zatrudnionych w tradycyjnych gałęziach gospodarki pracowników. Wydaje się, że tylko balans pomiędzy ochroną przyrody, a interesem społecznym może przynieść korzyść dla wszystkich.

W tym roku temat ochrony klimatu nabiera znaczenia po wydarzeniach w Australii. Otwarte pozostaje pytanie na ile działania Polski w tym zakresie będą wystarczające skoro najwięksi “truciciele” na świecie ( Stany Zjednoczone wypisały się z porozumienia paryskiego za prezydenta Trumpa) Chiny jak i Rosja nie przestrzegają globalnych norm w zakresie emisji CO2.

O ile świat polityki i ekonomii jest podzielony, co do ochrony klimatu i walki z globalnym ociepleniem. To już przedstawiciele nauki nie mają wątpliwości co do wpływu człowieka na zmiany temperatury na Ziemi. Swoje tezy opierają  o dziesięciolecia obserwacji meteorologicznych z których średni wzrost temperatury wyraźnie następuje.  Według badaczy należy zadać pytanie nie czy, a  kiedy zmiany klimatu przyjmą formy bardziej nieznośne dla człowieka, jak na przykład ekstremalne zjawiska pogodowe.

Tomasz Lisowski