Co z tym ,,Wielbłądem w sieci – krokodylem w Wiśle”? ( aktualizacja)

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o ciekawej inicjatywie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Zawichoście. Jako jedyna biblioteka w powiecie sandomierskim jest ona beneficjentem ogólnopolskiego konkursu w ramach projektu ,,Kultura w sieci”.

Zawichojska biblioteka otrzymała dofinansowanie projektu w ramach programu „Kultura w sieci”, którego dysponentem jest Narodowe Centrum Kultury, a instytucją nadzorującą – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt nosi tytuł „Wielbłąd w sieci – krokodyl w Wiśle. Ocalanie od zapomnienia”. Na jego realizację biblioteka otrzymała 11 000 zł.

Na czym polegało to zadanie o jakże intrygującym i pobudzającym wyobraźnię tytule?

Biblioteka podjęła się udanej próby ocalenia od zapomnienia legend, sensacji historycznych, literackich i obyczajowych, związanych z Ziemią Zawichojską. Jak się okazuje, ten region obfituje w ciekawe opowieści, które warto było utrwalić za pomocą nowoczesnych technik dla przyszłych pokoleń. Zresztą – nie tylko dla przyszłych. Wiele z tych barwnych historii pozostawało do tej pory poza zasięgiem mieszkańców i dopiero teraz je ,,odkryto”.              Autorem tychże legend jest Zbigniew Włodzimierz Fronczek, związany z regionem autor wielu pozycji książkowych, prezes lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Zgodnie z zamysłem biblioteki, do współpracy w przedsięwzięciu, mającym na celu ,,ocalanie od zapomnienia”, zaproszono mieszkańców gminy Zawichost. Trzeba przyznać, że otrzymali oni niełatwe zadanie przeczytania tych opowieści przed kamerą. Wyzwanie przyjęły burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka, wiceburmistrz Katarzyna Zioło oraz dyrektor M-GOK Patrycja Sus-Lutyńska. Ponadto przed okiem kamery zasiedli radni, dyrektorzy szkół, nauczyciele, sołtysi a także prezes OSP.

Jak można było się spodziewać, interpretacje te są bardzo różnorodne i odzwierciedlają emocje lektorów. Nagrane trzy prezentacje są dostępne na platformie YouTube – zachęcamy do ich wysłuchania i obejrzenia. Kolejne dwie będą się ukazywały co dwa tygodnie. Poprzedza je słowo wstępne – o pracy przy projekcie opowiada dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Zawichost Halina Jakóbczak. 

Warto dodać, że czytanie odbywało się nie tylko w bibliotece, ale także w scenerii Parku Etnograficznego ,,Pod Kogutem” w Dąbiu. Część odczytano także na miejscu bitew, stoczonych na terenie gminy Zawichost.

Z pewnością efekt końcowy projektu wpłynie na podniesienie poziomu wiedzy historycznej i literackiej mieszkańców tego regionu. Poza tym, przyczyni się do promocji historii oraz folkloru Zawichostu. Projekt był realizowany w okresie od 10.06.2020 do 30.10.2020. Nie wymagał wkładu własnego.

 

Oprac: Malgo La