Stalowa Wola i Nisko walczą o pieniądze za PRL-y

Małe i średnie miasta z problemami mają szansę na dużą pomoc przy zwalczaniu tych problemów. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej realizuje Program „Rozwój Lokalny”. Zwycięzcy, a będzie ich 15., mogą liczyć nawet na 10 mln. euro za które to pieniądze będą wdrażać własne Plany Rozwoju Lokalnego (PRL). O miliony z Funduszy Norweskich biją się m.in. Nisko i Stalowa Wola.

Wg resortu FiPR w Polsce jest 255 miast, które borykają się z różnorakimi problemami hamującymi ich rozwój. Miasta te zostały wezwane do tworzenia programów wyjścia na prostą, które fatalnie zostały nazwane PRL-ami. Wszystkie miasta, o liczebności od kilku do kilkuset tys. mieszkańców, zaproszone przez MFiPR do konkursu zgłosiły swoje pomysły na rozwój lokalny. Komisja konkursowa z nadesłanych projektów wybrała do drugiego etapu 54 miasta oraz 13 na liście rezerwowej. Uczestnicy drugiego etapu robili szczegółowe PRL-y, które zostały wysłane do ostatecznej oceny. Nagrodę w wysokości od 3 do 10 mln. euro dostanie 15 miast. Wyniki konkursu poznamy na początku przyszłego roku.

PRL Stalowej Woli nazywa się „Modelowe rozwiązania na trudne wyzwania”. Mieszkańcy mogli zgłaszać swoje pomysły na „modelowe rozwiązania” do 7 września br. i sporo tych pomysłów zostało ujętych w pakiecie wysłanym do MFiPR. Za pomysły zgłoszone do niżańskiego PRL kilka dni temu oficjalnie podziękował burmistrz Waldemar Ślusarczyk. PRL Niska został oparty na czterech celach strategicznych, m.in. „Zielone Nisko” i „Nisko tu mieszkam – tu odpoczywam”. W jednym i drugim PRL-u sporo jest górnolotności, ale w planie „Zielonego Niska” znaleźliśmy coś, co nas ujęło prostotą która powinna być obecna od zawsze. Pomijając utworzenie parku zieleni na Podwolinie, Nisko gwarantuje, że za norweskie „eurasy” zakupi i zamontuje butelkomaty. Ten prosty wydawałoby się pomysł został chyba zauważony w stolicy.

W gronie 54. miast walczących o miliony euro, znalazło się aż 7 z woj. podkarpackiego. Poza Niskiem i Stalową Wolą to: Krosno, Jarosław, Jasło, Mielec i Przemyśl. Już jesteśmy pewni, że strumień euro spłynie na Podkarpacie. Naszą pewność opieramy na ocenie merytorycznej planów rozwoju nadesłanych przez nasze miasta. Ocena to była punktowana. Spośród uczestników drugiego etapu rządowego konkursu, najwyżej – 246 pkt. – otrzymał projekt opracowany w Krośnie. Pomysł na PRL Mielca dostał 228 pkt. Nisko z 225-punktami zajmuje na liście rankingowej 12. miejsce, a więc póki co łapie się w zwycięskiej „15”. Stalowa Wola na tej liście zajmuje 19. miejsce (212 pkt.). Ta lista wiele mówi, ale nie jest jeszcze ostatecznym werdyktem. Ten, jak wspominaliśmy, zapadnie przed wiosną roku przyszłego.

jc