Przez 6 miesięcy strażacy oraz mieszkańcy Dymitrowa Małego byli mocno zaangażowani w poszukiwanie i zbieranie wszelkich informacji na temat OSP w tej miejscowości. W efekcie wspólnych działań powstała oryginalna kronika pełna faktów, zdjęć, wspomnień i innych świadectw pięknej i długiej historii tej jednostki.
Strażacy z Dymitrowa Małego realizowali projekt, dofinansowany ze środków programu ,,Działaj Lokalnie” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności. Program wprowadzają w życie Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundacje Fundusz Lokalny SMK. Druhowie na stworzenie swojej kroniki pozyskali dofinansowanie w kwocie 2240 zł.
Koordynator projektu Magdalena Kosztur, aktywnie angażując się w realizację zadania po złożonym w maju wniosku o dotację, rozpoczęła pracę nad tekstami do kroniki. Dzięki temu w ramach projektu udało się spisać najnowszą historię jednostki. W tym samym czasie, podczas 6-miesięcznego projektu, zbierano różne informacje na temat jednostki. Poszukiwano zdjęć, ulotek, wycinek z gazet, dyplomów, informacji w Internecie i książkach. Działania te sprawiły, że dotychczasowe zbiory znacznie się poszerzyły.
Projekt obok wymiaru historyczno-edukacyjnego miał wymiar społeczny. Jednak ze względu na długą i ciekawą historię jednostki, nie udało się dotrzeć do początków powstania Straży w Dymitrowie. Miała na to wpływ m.in. sytuacja epidemiologiczna. Utrudniła ona także spotkania w grupach, w celu tworzenia kroniki i poszukiwania nowych wolontariuszy chętnych dd spisania historii straży. W związku z powyższym, praca nad kroniką odbywała się wyłącznie w domach uczestników projektu. Polegała głównie na chronologicznym uporządkowaniu zdjęć, przygotowaniu tekstów i wykonaniu grafiki.
Dzięki zaangażowaniu i pochłaniającej mnóstwo czasu wspólnej pracy, mieszkańcy Dymitrowa Małego, a przede wszystkim strażacy zyskali spisaną księgę pięknej historii. W przyszłości będzie ona odzwierciedleniem wytężonej pracy strażaków z Dymitrowa Małego.
Szczególne podziękowania jednostka składa Magdalenie Kosztur – koordynatorce i pomysłodawczyni projektu, która zaprojektowała całą kronikę. Z pewnością tę inicjatywę warto upowszechnić, gdyż historię najnowszą naszych małych ojczyzn trzeba ocalić od zapomnienia. Jak widać, nie wymaga to dużych nakładów finansowych, a jedynie integracji i wspólnego zaangażowania, co jest źródłem prawdziwej satysfakcji.
Oprac: Malgo La Źródło: Miasto i Gmina Baranów Sandomierski