Zaklików. I znów problem z wodą

Jakość wody w gminnym wodociągu to w Zaklikowie problem dziesięciolecia. Wcześniej zanieczyszczenia wodociągu też się zdarzały, ale nie tak często, by nie powiedzieć wręcz – regularnie. A wszystko to dzieje się w przeddzień wielkiej kanalizacyjnej operacji.

W październiku, a wcześniej pod koniec lata powiatowy Sanepid dwa razy odradzał mieszkańcom większej części gminy spożywanie wody bezpośrednio z kranu. Za każdym razem zobowiązywał też administratora, do wykrycia źródła zanieczyszczeń i wypłukania bakterii z wodociągu. I za każdym razem tak było. Woda w wodociągu była chlorowana, a ostatnim razem nawet gruntownie zostało oczyszczone ujęcie w Karkówce. I co?

W czwartek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Stalowej Woli wydał komunikat, w którym informuje o znalezieniu bakterii grupy coli w próbkach wody pobranej z ujęcia w Karkówce. Wodę z kranów w celach konsumpcyjnych można spożywać wyłącznie po przegotowaniu. Może ona być używana w celach sanitarnych. Znaczy to, że można się w niej myć, a nawet kąpać, jednak bez jej połykania. Dotyczy to odbiorców wody w: Zaklikowie, Zdziechowicach I, Zdziechowicach II, Lipie, Karkówce, Gielni, Irenie, Józefowie, Barakach Starych, Barakach Nowych, Antoniówce, Dąbrowie, Łysakowie, Łysakowie Kolonii i Łążku. Ponieważ służby komunalne będą wodociąg oczyszczać, może nastąpić okresowe pogorszenie smaku i zapachu wody, ze względu na większość w niej zawartość chloru.

Komunikat Sanepidu zbiegł się w czasie z informacją o przyznaniu Zaklikowowi bezzwrotnej dotacji 4 mln. zł z rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Całość tej rządowej zapomogi zostanie przeznaczona na rozbudowę oczyszczalni. Będzie to początek długo odwlekanej naprawy gospodarki wodno-ściekowej w gminie. Zanieczyszczenia do wody dostają się z przydomowych oczyszczalni ścieków lub ze zwykłych szamb. Gdy oczyszczalnia zwiększy swoją przepuszczalność, szamba będą regularnie opróżniane, a stan wody w wodociągu bardziej monitorowany. Do dla gminy będzie inwestycja dość droga. Przebudowa oczyszczalni ma kosztować 7 mln. zł. Trwa kończenie dokumentacji, po czym zostanie rozpisany przetarg na przebudowę. Ta ma się zakończyć w ciągu 2 lat. A póki co mieszkańcy gminy powszechnie wodę gotują…

jc