O znaczeniu edukacji dla życia każdego człowieka nie trzeba nikogo przekonywać. W ostatnich dziesięcioleciach rozwój nauki był tak duży, że na rynku pracy “towarem pożądanym” stali się wysoko wykwalifikowani specjaliści z różnych dziedzin ( na wyróżnienie zwraca tu uwagę niezwykle dynamiczne rozwijają się branża IT)
Rozwój internetu i gwałtowne zmiany w komunikacji sprawiły, że gospodarka i jej tradycyjny obraz zaczął się zmieniać. Używając znanego i popularnego określenia Marshalla McLuhana świat uległ “skurczeniu” stając się globalna wioską. Nagle, robienie zakupów w Nowym Yorku i Tokio przestało się specjalnie różnić. Na pułkach mieliśmy identyczne produkty i towary tych samych marek. Wszystkie metropolie na świecie połączyła niewidzialna sieć zależności.
Powyższe procesy spowodowały daleko idące zmiany w gospodarce. Wielu ekonomistów na określenie nowych czasów w rozwoju społeczności – ekonomicznym człowieka zaczeło używać określenia nowa gospodarka.
Najistotniejszym elementem zmian w życiu gospodarczym było jednak odejście od znaczenia środków materialnych. W dobie szybkiego rozwoju nauki i komunikacji przysłowiowym “złotym Gralem” stała się informacja. To szybki do niej dostęp i umiejętność korzystania z niej (nie tylko prostego przetworzenia) stała się kluczową kompetencją nowych czasów.
Jednym z najważniejszych filarów nowej gospodarki (jak kto woli gospodarki opartej na wiedzy) stała się edukacja i nauka. I to właśnie, w tym kierunku rozwojowym poszło większość krajów rozwijających się. W stabilnych demokracjach polityka edukacyjna zakładająca kształtowanie wykwalifikowanych kadr stała się priorytetowym elementem długotrwałego rozwoju gospodarczego.
Kolejnym istotnym elementem gospodarki opartej na wiedzy była innowacja. Tworzenie coraz to nowych produktów, usług wcześniej niedostępnych dla człowieka. Innowacja powszechnie kojarzy się z wynalazkiem, który jakościowo zmienia życie człowieka. (maszyna parowa, internet) Niemniej, innowacje to nie tylko wynalazki technologiczne, ale i zmiany w sposobie zarządzania samą firmą. (innowacje społeczne)
Położenie silnego nacisku na innowacje w gospodarce wymaga współpracy ze sobą dwóch obszarów. Są nimi biznes i nauka. Za przykład niech posłużą słynne piony B+ R ( badania i rozwój) w największych przedsiębiorstwach, gdzie na badania naukowe przeznacza się setki milionów dolarów. Ważną kwestią, jest położenie nacisku na tzn. przedsiębiorczość akademicką. Przykładem w Polsce realizacji takiej polityki są wszelkiego rodzaju technologiczne centra rozwoju działające przy ważniejszych ośrodkach akademickich.
Na określenie wysoko wykwalifikowanych kadr zaczęto używać zwrotu kapitał ludzki. Był to ogół zasobów wiedzy fachowej zgromadzonej przez pracowników. Człowiek stawał się poprzez fakt posiadania umiejętności i kompetencji kapitałem. To zupełnie nowe podejście w naukach o zarządzaniu, które powodowało zmiany w strukturach większości przedsiębiorstw. Można powiedzieć, że dominujących stylem w kierowaniu przedsiębiorstwem stał się model demokratyczny, gdzie decyzje o dalszych kierunkach rozwojowych były podejmowane większemu wpływowi pracowników.
Postępujące zmiany w gospodarcze powodowały także ewolucje na rynku pracy. Dziś coraz częściej można spotkać takie oferty pracy jak : specjalista ds. seo, specjalista od marketingu internetowego, programista baz danych, junior java developer itd.
Tomasz Lisowski