Muzeum Okręgowe w Sandomierzu przypomina o Dniu Pisma Ręcznego

Obraz Erdenebayar Bayansan z Pixabay

W epoce e-maili, komunikatorów i telefonów komórkowych coraz rzadziej wykorzystujemy pismo ręczne. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu przypomniało nam jednak o jego znaczeniu. Nie bez powodu właśnie 23 stycznia. Otóż tego dnia obchodzi się Dzień Pisma Ręcznego.

Dlaczego właśnie wtedy? Tego dnia urodził się John Hancock, który jako pierwszy podpisał Amerykańską Deklarację Niepodległości. Znany był z charakterystycznego pisma, dlatego Stowarzyszenie Producentów Przyrządów do Pisania w 1977 roku wybrało datę jego urodzin na obchody Dnia Pisma Ręcznego
Warto podkreślić, że pismo odręczne to nie tylko umiejętność pisania. Styl pisma jest niepowtarzalny dla każdego z nas, można porównać go do odcisku palca – nie ma dwóch takich samych stylów pisma. Grafolodzy potrafią wyczytać wiele informacji na podstawie pism, a nawet przeanalizować cechy osobowości autora tekstu pisanego.

I chociaż coraz rzadziej piszemy ręcznie, należy pamiętać, że ta czynność ma swoje niezaprzeczalne zalety. Przede wszystkim wspomaga rozwój sprawności manualnej oraz precyzji ruchów, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju poznawczego. Ponadto poprawia zdolności językowe i  rozwija umiejętność czytania oraz krytycznego myślenia. Nie bez znaczenia jest także fakt, że stymuluje aktywność mózgu, uczy samokontroli i dyscypliny oraz wspomaga i ćwiczy pamięć

Pisząc ręcznie, bardziej zwracamy uwagę na informacje, a nasz mózg lepiej ocenia i porządkuje dane. A to pomaga utrwalać w umyśle idee i pojęcia. Poza tym, pisząc ręcznie, robimy mniej błędów gramatycznych i stylistycznych oraz wyrabiamy sobie ładny charakter pisma. Z pewnością więc warto zadbać o to, by sztuka ręcznego pisania nie odeszła do lamusa.

W zbiorach Muzeum Okręgowego w Sandomierzu znajduje się wiele ciekawych rękopisów dzieł literackich, odręczne notatki czy korespondencja znanych osób. Zachęcamy do podziwiania tych niepowtarzalnych charakterów sławnych pism, między innymi Jarosława Iwaszkiewicza.
Źródło: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
Oprac: Malgo La