W epoce e-maili, komunikatorów i telefonów komórkowych coraz rzadziej wykorzystujemy pismo ręczne. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu przypomniało nam jednak o jego znaczeniu. Nie bez powodu właśnie 23 stycznia. Otóż tego dnia obchodzi się Dzień Pisma Ręcznego.
I chociaż coraz rzadziej piszemy ręcznie, należy pamiętać, że ta czynność ma swoje niezaprzeczalne zalety. Przede wszystkim wspomaga rozwój sprawności manualnej oraz precyzji ruchów, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju poznawczego. Ponadto poprawia zdolności językowe i rozwija umiejętność czytania oraz krytycznego myślenia. Nie bez znaczenia jest także fakt, że stymuluje aktywność mózgu, uczy samokontroli i dyscypliny oraz wspomaga i ćwiczy pamięć
Pisząc ręcznie, bardziej zwracamy uwagę na informacje, a nasz mózg lepiej ocenia i porządkuje dane. A to pomaga utrwalać w umyśle idee i pojęcia. Poza tym, pisząc ręcznie, robimy mniej błędów gramatycznych i stylistycznych oraz wyrabiamy sobie ładny charakter pisma. Z pewnością więc warto zadbać o to, by sztuka ręcznego pisania nie odeszła do lamusa.