„Tarnobrzeg kocha dzieci! Tarnobrzeg nie pali śmieci!” wykrzyczą młodzi mieszkańcy Tarnobrzega w czwartek, 14 listopada podczas happeningu antysmogowego. Wydarzenie podsumuje cykl warsztatów edukacyjnych realizowanych w tarnobrzeskich szkołach zlokalizowanych na osiedlach podmiejskich, czyli tam, gdzie problem jest dosłownie „gryzący”.
VII edycję projektu „Razem chrońmy nasze powietrze”, finansowanego ze środków Województwa Podkarpackiego, realizuje Stowarzyszenie „EKOSKOP” – proekologiczna Organizacja Pożytku Publicznego na zlecenie Marszałka Województwa Podkarpackiego
w porozumieniu i przy współpracy z Prezydentem Miasta Tarnobrzega. Poprzednie kampanie miały miejsce w Rzeszowie, Przemyślu, Nisku, Rymanowie, Krośnie i Dębicy.
Projekt „Razem chrońmy nasze powietrze” ma na celu podniesienie świadomości mieszkańców Podkarpacia na temat źródeł zanieczyszczenia powietrza oraz jego wpływu na stan naszego zdrowia. W ramach kampanii we wskazanych szkołach i wybranych klasach zrealizowane zostały warsztaty edukacji ekologicznej. W Tarnobrzegu cykl warsztatów edukacyjnych realizowany był w Szkołach Podstawowych nr 6, 8 i 11. W ramach projektu odbywały się ciekawe zajęcia, dyskusje. Dzieci były zaskoczone, że smog w Polsce zabija 10 razy więcej osób niż wypadki samochodowe. – Akcja adresowana jest do dzieci, bowiem nie jest niczym odkrywczym, że do dzieci najłatwiej z nauką dotrzeć. Za kilka lat bogatsze w tę wiedzę będą świadomie podejmować decyzje, od których będzie zależało nasze środowisko. Ale na efekty takich akcji nie trzeba będzie czekać lata. Już teraz te maluchy mogą dotrzeć do sumień swoich rodziców, dziadków, sąsiadów. Chyba skuteczniej niż jakakolwiek kampania medialna – mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.
Finałowym i wspólnym elementem projektu jest happening „Czyste powietrze dla wszystkich!”. W Tarnobrzegu happening odbędzie się 14 listopada na Placu Bartosza Głowackiego w godzinach od 10.30 do 11.30. – Happeningiem chcemy zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza smogiem, w szczególności pyłami zawieszonymi
i bezno(a)pirenem, wynikający w znacznym stopniu ze spalania w piecach centralnego ogrzewania domowych odpadów i złej jakości węgla. W opiniach specjalistów karygodne
i szkodliwe dla zdrowia spalanie odpadów, plastików, gum, PCV w piecach c.o. spowodowane jest niską świadomością ekologiczną, niewielką liczbą tematycznych zajęć w szkołach, brakiem współodpowiedzialności społeczeństwa za stan środowiska, nieznajomością prawa oraz próbami „zaoszczędzenia” na kosztach ogrzewania – mówi Mirosław Ruszała z „EKOSKOP”.
Podczas happeningu uczniowie będą skandować „Tarnobrzeg kocha dzieci! Tarnobrzeg nie pali śmieci!”. Prezydent Tarnobrzega wyróżni najbarwniejszą i najbardziej zgraną antysmogową ekipę.
Źródło UM Tarnobrzeg