Zostaw serce na ziemi… Ogólnopolski Dzień Transplantacji

26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji, upamiętniający pierwszy udany przeszczep nerki w Polsce, który odbył się w Warszawie w 1966 roku.

Zespół I Kliniki Chirurgicznej, kierowanej przez prof. Jana Nielubowicza i I Kliniki Chorób Wewnętrznych, kierowanej przez prof. Tadeusza Orłowskiego, Akademii Medycznej w Warszawie wykonał po raz pierwszy w Polsce przeszczep nerki pobranej od osoby zmarłej. Biorcą narządu była Danusia Milewska, 18-letnia uczennica szkoły pielęgniarskiej, wybrana i przygotowywana do tego zabiegu przez prof. Tadeusza Orłowskiego. To było przełomowe wydarzenie, dające początek polskiej transplantologii.
W 2020 r. w naszym kraju wykonano 1177 transplantacji, z czego 146 operacji dotyczyło przeszczepu serca. Od 3 lat statystyki, dotyczące transplantacji serca, utrzymują się na podobnym poziomie. Ciężko chorych pacjentów przybywa każdego roku, niestety znalezienie dla wszystkich organu graniczy z cudem. Pod koniec roku 2020 na pilny przeszczep serca oczekiwało 415 osób.
Dawców brakuje, dlatego transplantolodzy coraz częściej sięgają po serca w nieco gorszym stanie. Do niedawna były one dyskwalifikowane, jednak jak pokazało wiele przypadków mogą ocalić życie. Mowa o sercach pochodzących od ofiar śmiertelnych wypadków komunikacyjnych, od pacjentów reanimowanych, po intensywnej terapii a także od osób starszych.
W takich przypadkach kluczowy jest sposób transportu organu. Stosowana w Polsce metoda transportu w lodzie niestety powoduje duże straty w sercu. Na świecie popularność zyskuje transport wciąż „bijącego serca” za pomocą nowoczesnej maszyny The OCS Heart. Sprzęt pozwala utrzymać organ w stanie bardzo zbliżonym do ludzkiego, metabolicznie aktywnym przez 12 godzin! Stąd nasz pomysł na akcję #12GodzinDlaŻycia.
Więcej o akcji oraz o tym, w jaki sposób to Ty możesz pomóc rozwijać się transplantacji w naszym kraju, przeczytasz tutaj: https://dlatransplantacji.pl/12h/
Źródło: Fundacja dla transplantacji, Ministerstwo Zdrowia