Zarząd Stowarzyszenia Harcerskiego „Skautfort” w Rudniku nad Sanem w okresie od 1 grudnia 2020 r. do 15 stycznia 2021 r. realizował projekt pn. „Harcerskie Betlejem”. Powiat Niżański ufundował nagrody dla najbardziej aktywnych uczestników projektu.
W minionym roku z uwagi na pandemię, również obchody Święta Bożego Narodzenia przybrały inny charakter. Dzięki realizacji projektu „Harcerskie Betlejem” kultywowano polską tradycję świąteczną. Udział w nim wzięło łącznie 37 uczestników z Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem oraz Gminy Krzeszów. W tym gronie było 31 harcerzy z 52 WDH „Czarny las” oraz 6 wolontariuszy spoza organizacji harcerskiej, którzy działali w trzech grupach wiekowych.
Uczestnicy projektu poznawali historię nowej, trwającej od 29 lat w ZHP, tradycji Betlejemskiego Światła Pokoju. Ponadto rozprowadzali je i zabierali do swoich domów, by uświęciło rodzinne wieczerze wigilijne. Dostarczyli je także do kościołów w Rudniku nad Sanem i Krzeszowie. Utrwalali w domach rodzinnych tradycje, związane ze Świętym Mikołajem, wykonując własnoręcznie prezenty dla bliskich oraz kartki świąteczne. Później już, jako listonosze, roznosili je po swoich miejscowościach.
Poza tym wykonywali ozdoby choinkowe oraz stroiki, które w formie zdjęcia lub rysunku przesyłali do oceny. Co bardzo ważne, zapalali znicze na pomnikach i grobach nieznanych bohaterów. Wzięli także udział w konkursie, w którym odpowiadali na 30 pytań, związanych z tradycjami świątecznymi. Warto podkreślić, że niektórzy uczestnicy podjęli się realizacji zadań dodatkowych – np. instalacji własnoręcznie wykonanych karmników dla ptaków i budek lęgowych.
Podsumowując działania projektu: pierwsze miejsce w najmłodszej grupie wiekowej do 13 lat zajęła Toszka – Antonina Dmyterko (57 pkt). W grupie starszej: od 13 do 16 lat – Kris (60 pkt) – Krystian Bartosik. Natomiast w najstarszej grupie wiekowej powyżej 16 lat – Seba (17 pkt) Sebastian Szostak. Natomiast miejsca drugie i trzecie zajęli: Maja (2), Mikrus (3), Ługo (2), Jano (3), Ruda (2) i Dymitri (2).
Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali dyplomy oraz nagrody. Za zajęcie czołowych miejsc (do 8 miejsca) wręczono nagrody Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza. Powiat przekazał upominki i gadżety. Były to m.in: kubki i worki z logo powiatu, gadżety odblaskowe, poprawiające bezpieczeństwo na drodze, zestawy długopisów oraz smycze.
– Cieszymy się, że w formie wsparcia przekazaliśmy na ten cel drobne upominki i gadżety. Była to ważna inicjatywa podtrzymująca polską tradycję świąteczną, a takie działania warto wspierać – mówi starosta.
Zdjęcia: Stowarzyszenie „Skautfort” w Rudniku nad Sanem
Źródło: Starostwo Powiatowe w Nisku