W mroźne przedpołudnie 11 lutego 1959 roku oddziały MO i bezpieki otoczyły niewielką zagrodę we wsi Kulno. Wówczas schwytano Michała Krupę, ostatniego żołnierza wyklętego antykomunistycznego podziemia z gminy Ulanów. Hołd „Wierzbie” oddali Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów oraz Magdalena Hasiak sekretarz gminy.
Michał Krupa walczył w strukturach Narodowej Organizacji Wojskowej, był członkiem Oddziału Partyzanckiego „Ojca Jana”, którym dowodził Franciszek Przysiężniak. W oddziale służył do czasu jego rozbicia przez Niemców 27 grudnia 1943 pod Grabą. Wraz z Józefem Zadzierskim „Wołyniakiem”, zaciągnął się do oddziału dyspozycyjnego Komendy Okręgu Rzeszów NO.
Walczył z sowietami, kolaborantami i UPA. Po samobójstwie „Wołyniaka”, pochował go na cmentarzu w Tarnawcu, obok grobu swojego ojca. Później służył pod komendą Adama Kusza ps. „Garbaty”. Jego oddział otoczyli i rozbili komuniści 15 sierpnia 1950. Michał był jednym z trzech partyzantów, którzy przebili się przez okrążenie, ukrywał się potem w stodołach, bunkrach i lasach…
11 lutego 1959 schwytały go służby komunistyczne podczas obławy we wsi Kulno. Skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności, dzięki amnestii wyszedł na wolność w 1965 r. Zamieszkał u rodziny Pityńskich w Ulanowie. Po odzyskaniu wolności Michał Krupa ożenił się z Janiną Tarnawską z Wólki Tanewskiej. Pracował w gospodarstwie rodzinnym. Zmarł 24 sierpnia 1972, a pochowano go na cmentarzu w Ulanowie. Cześć Jego pamięci!
Źródło: Gmina i Miasto Ulanów