Pomigaj z ZUS-em

3 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu. Został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), żeby uświadomić ludziom, jak ważne jest wczesne wykrycie ubytków słuchu. Sprawa jest poważna bowiem stale rośnie liczba osób cierpiących na niedosłuch. Na całym świecie może ich być nawet 400 mln. Wg WHO, do 2050 r. na niedosłuch będzie cierpieć co dziesiąty człowiek.

Utrata częściowa lub całkowita słuchu jest poważnym ograniczeniem, które utrudnia nawiązanie kontaktu z ludźmi słyszącymi. Przyczyną nie jest sama wada organizmu, ale też bariera strachu z jednej i drugiej strony. Barierę tę próbuje łamać Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchamiając e-wizytę ZUS w języku migowym PJM.

E-wizyta w ZUS to nic innego, jak wideorozmowa z pracownikiem Zakładu. Można przez nią załatwić wiele spraw online bez wychodzenia z domu. Wystarczy mieć komputer z kamerą, albo smartfon i odrobinę odwagi. Cała operacja składa się z kilku kroków, a pierwszy to wejście na stronę internetową https://e-wizyta.zus.pl. Na panelu głównym pojawia się okienko „Umów e-wizytę w języku migowym (PJM)”, na które należy kliknąć i wybrać temat konsultacji (emerytury i renty lub zasiłki). Po wybraniu tematyki konsultacji, pojawia się okienko z wolnymi terminami i wtedy rezerwujemy termin e-wizyty wybierając miesiąc, dzień i dokładną godzinę spotkania. Wystarczy teraz uzupełnić dane osobowe – konieczny adres e-mail! – i kliknąć na przycisk „Potwierdzam rezerwację”. Drogą zwrotną na skrzynkę mailową przyjdzie link do e-wizyty. Na dzień przed e-wizytą przyjdzie SMS z przypomnieniem. Przygotowując się do spotkania z urzędnikiem trzeba pamiętać o dowodzie osobistym, który uwiarygodni rozmówcę.

Wizualno-przestrzenny polski język migowy (PJM) jest naturalnym językiem komunikacji głuchych. Od 2012 r., na mocy Ustawy o języku migowym osoby głuche w Polsce mogą deklarować PJM, jako wybraną przez siebie formę komunikowania się. Jest pierwszym językiem dzieci, których obydwoje rodzice są głusi. Powiązany jest z francuskim językiem migowym, który utworzył Charles-Michel de L’Epee. Jako pierwszy rozpoznał naturalny język głuchych i wykorzystał w utworzonym przez siebie języku jednoręczny alfabet manualny starofrancuskiego języka migowego. Szacuje się, że liczba głuchych w Polsce sięga 0,5 mln., a 900 tys. Polaków ma poważny uszczerbek słuchu.

jc