Staże z Urzędu Pracy.

Jedną z największych bolączek ludzi młodych na rynku pracy jest brak odpowiedniego doświadczenia. Niejednokrotnie zamyka ono lub znacznie utrudnia możliwość rozwoju dalszej kariery zawodowej. Pomocą w rozwiązaniu tego problemu mogą być staże organizowane przez Urzędy Pracy.  Pozwalają one osobie bezrobotnej nabyć umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w docelowym miejscu pracy.

Aby móc skorzystać z tego instrumentu powinno się spełnić pewien warunek. Jest nim rejestracja w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. Niezbędne dokumenty do tego procesu jakie powinny zostać dostarczone to: dowód osobisty, dokumenty potwierdzające wykształcenie, dokumenty potwierdzające nabyte już doświadczenie, ukończone kursy.

Okres odbywania stażu zależy od wieku osoby bezrobotnej. Jeśli nie przekroczyła ona 30 roku życia wtedy okres stażu może wynosić od 3 do 12 miesięcy. W przypadku pozostałych bezrobotnych wynosi on od 3 do 6 miesięcy. Staż odbywa się na podstawie umowy zawartej przez Urząd Pracy i Organizatorem według programu określonego przez organizatora i zatwierdzonego przez Urząd Pracy.

Osoba, która korzysta z tej formy aktywizacji zawodowej po zakończeniu stażu może liczyć na zatrudnienie u pracodawcy. Skuteczność staży liczona procentem zatrudnienia po okresie jego odbycia wynosi około 75%.

Czas odbywania stażu wlicza się do emerytury. Co istotne, każdemu stażyście przysługuje określone wynagrodzenie. Aktualnie wynosi ono ponad 1000 zł. Należy również pamiętać, że staż nie rodzi nawiązania stosunku pracy, a osoba z niego korzystająca posiada nadal  status bezrobotnego.

Tomasz Lisowski