Istnieje wiele rodzajów spółek, które można założyć w oparciu o przepisy polskiego prawa handlowego. Może to być spółka cywilna, jawna, spółka akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością itd. Do tego szerokiego katalogu dołączy niebawem nowego rodzaju spółka, która przyjmie nazwę prostej spółki akcyjnej.
Dla kogo i po co nowa forma działalności gospodarczej?. Głównymi adresatami nowych przepisów będą start – upy. To małe przedsiębiorstwa najczęściej związane z branżą technologiczną i informatyczną, które ulokowane są w pobliżu centrów rozwoju technologii. Nowa Spółka Akcyjna ma przypominać Spółkę Akcyjną, lecz posiadać mniejsze wymogi rejestracyjne.
Najważniejsze cechy PSA to odpowiedni:brak barier wejścia (1 zł kapitału na start), szybka rejestracja elektroniczna, uproszczenie i elektronizacja procesów w spółce ( uchwały za pomocą poczty elektronicznej lub w czasie wideokonferencji), brak statusu spółki publicznej, nieskomplikowana i elastyczna struktura organów (brak obligatoryjnej rady nadzorczej, możliwość powołania rady dyrektorów), uproszczona forma likwidacji.
Początkowo nowe przepisy miały obowiązywać od marca 2020 roku. Według Ministerstwa Rozwoju ten czas może się opóźnić o rok.
Tomasz Lisowski