Foto: UMiG w Nisku
Jak informuje Urząd miasta i Gminy, Nisko zajęło wysoką pozycję w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA oraz Fundacji Naukowej Evidence Institute pn. „Miejsca sprzyjające edukacji”. Naszemu miastu i gminie przyznano II miejsce w kategorii miasta i gminy 20-200 tys. mieszkańców z terenów o niższych dochodach oraz V miejsce w klasyfikacji ogólnej dla kategorii miasta i gminy 20-200 tys. mieszkańców.
„Miejsca sprzyjające edukacji” to ranking, który wskazuje samorządy, gdzie edukacja jest na najwyższym poziomie i gdzie samorząd lokalny dokłada wszelkich starań, żeby uczniowie od najmłodszych lat mogli korzystać z najwyższej jakości kształcenia. Ranking skupia się na gminach, które w największym stopniu odpowiadają za dobry start edukacyjny uczniów. To gminy zarządzają oświatą na swoim terenie, dystrybuują pieniądze przekazywane z budżetu państwa i dokładają do nich własne środki. Decydują też o wyborze dyrektorów czy sieci szkolnej. Mądry samorząd może wspierać i rozwijać oświatę na swoim terenie, dbając o uczniów, ale też o swoją przyszłość. Od jakości szkolnej edukacji zależy bowiem, jakie dalsze możliwości edukacyjne i na rynku pracy będą mieli młodzi mieszkańcy gmin, a także to, jak będzie wyglądał rozwój gospodarczy i społeczny gminy w przyszłości.
Ranking wyróżnia się tym, że opiera się na obiektywnych danych dotyczących warunków i efektów nauczania, a także tym, że wykorzystuje ogólnodostępne dane, a jego metodologia jest precyzyjnie opisana. Dane są szeroko wykorzystywane do oceny jakości edukacji, jednak rzadko analizowane są łącznie i w sposób biorący pod uwagę znaczne różnice w warunkach panujących w gminach. Nie budzi wątpliwości, że dostępność edukacji przedszkolnej, dobre i wyrównane wyniki z egzaminów zewnętrznych, a także jakość pracy szkół mierzona edukacyjną wartością dodaną, to wszystko wskaźniki, które oddają jakość edukacji w gminach.
Celem rankingu było nie tylko wskazanie samorządów dbających o najwyższą jakość edukacji, ale też rozpoczęcie dyskusji nad tym, co przyczynia się do wysokiej jakości nauczania. Jakie cechy mają miejsca, które zajmują czołówkę rankingu? Jakie rozwiązania stosują szkoły i w jaki sposób współpracują z samorządem? (WSPÓLNOTA)
Źródło: UMiG w Nisku