Na pniu rozchodzą się pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Ale właśnie po to ten rządowy fundusz jest, by wspierać najróżniejsze inwestycje w wymiarze lokalnym. Gdyby nie FIL, w Szwedach (gm. Jarocin) jeszcze długo nie byłoby gdzie zorganizować zebrania wiejskiego.
Szwedy to jedno z dziesięciu sołectw w gminie. Wieś urokliwie położona nad Bukową i niemała, bo liczy ok. 350 stałych mieszkańców. czasami jest ich więcej, bowiem kilka gospodarstw prowadzi działalność agroturystyczną. W Szwedach nie ma kościoła, ale świątynia parafialna jest w niedalekiej Domostawie. W Domostawie też jest szkoła. Kiedyś była w Szwedach. Mieściła się w bardzo okazałym drewnianym budynku. Z biegiem czasu demografia w Szwedach zaczęła słabnąć. Najpierw ze szkoły wiejskiej zrobiono punkt filialny większej szkoły w Domostawie, a później likwidacji uległ nawet punkt filialny. Pod koniec lat 80. ub. wieku szkoła w Szwedach ostatecznie przestała istnieć, a po kilkunastu latach dewastacji została sprzedana. Nowy właściciel nie zamierza wracać do edukacyjnej przeszłości, ale budynek odnowił i stary dom stał się znów symbolem zabudowy Szwedów. Dlaczego tak dużo o szkole? Bo gdy szkoła przestała istnieć, nie było gdzie w Szwedach zorganizować nawet zebrania wiejskiego, nie mówiąc już o jakiejś potańcówce czy innego charakteru zebraniu.
– W lecie nie było z tym problemu, ale gdy nastawały jesienne słoty, a później zacinał śnieg, wszelkie zebrania trzeba było odkładać – mówi Zbigniew Walczak, wójt Jarocina. – Podczas ostatnich wyborów sołtysa i rady sołeckiej w Szwedach, punkt wyborczy musieliśmy zorganizować w Domostawie, bo w Szwedach nie było gdzie.
I tu z ratunkiem przyszedł Fundusz IL. Jarocin napisał do rządu, że nie ma wystarczających pieniędzy, a w Szwedach świetlicę trzeba wybudować pilnie. I rząd to zrozumiał. Gmina dostała 1 mln. zł z FIL i pieniądze te zostaną przeznaczone na budowę domu wiejskiego. Jest działka i jest już projekt parterowego wolnostojącego budynku z poddaszem. Do zagospodarowania pod dachem będzie ponad 200 m kw. powierzchni. Budowa ruszy najpilniej, jak się tylko da, czyli na wiosnę przyszłego roku.
jc