Bibułkarstwo elementem kultury lasowiackiej

Grupa nieformalna ,,Odkrywcy kultury” z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Nowosielcu pod patronatem Koła Gospodyń Wiejskich ,,Nowosielczanki” od 15 kwietnia 2019r. do 30 listopada 2019r. realizowała inicjatywę pt. ,,Bibułkarstwo elementem kultury lasowiackiej”. W projekcie wzięło udział 35 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Nowosielcu.

Podczas realizacji inicjatywy podjęte zostały działania, które miały przybliżyć uczestnikom tradycje i kulturę lasowiacką. Prowadzone były spotkania z twórcami ludowymi, zorganizowane zostały wycieczki wyjazdowe oraz warsztaty stacjonarne. Uczestnicy zwiedzili Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem. W szkole odbyły się warsztaty wikliniarskie, podczas których uczniowie pod fachowym okiem pani Henryki Działak uczyli się wyplatać koszyczki i ozdoby z wikliny. Zajęcia pokazowe z bibułkarstwa pt. „Cuda z krepiny” poprowadziła ludowa artystka pani Czesława Zawadzka.. Warsztaty z wykonywania kwiatów do palm wielkanocnych i tworzenia palm prowadzone były przez Członkinie KGW „Nowosielczanki”.

Uczestnicy projektu spotkali się również z twórcami ludowymi podczas wyjazdów. Odwiedzili znanego ludowego artystę, poetę i rzeźbiarza pana Jana Puka z Trześni, który kultywuje zwyczaje lasowiackie. Poznali jego twórczość, zobaczyli warsztat rzeźbiarski oraz piękne rzeźby. Uczestnicy projektu byli w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, na wystawie pt. „ Stacja Rozwadów – Między Lwowem a Krakowem”. Podziwiali ekspozycję związaną z kulturą ludową Lasowiaków, którzy niegdyś zamieszkiwali nadsańskie wioski. W muzeum uczniowie brali udział w warsztatach ludowych pt. „Lasowiackie serce”. Odbyła się również wycieczka do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, podczas której wszyscy zwiedzili skansen i poznali życie, domostwa, kulturę, zajęcia Lasowiaków. W skansenie zostały zorganizowane dla uczniów warsztaty bibułkarskie pod nazwą „Cała izba przystrojona – kwiaty z bibuły”.

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Nowosielcu przeprowadzono w ramach projektu cykl 20- godzinnych warsztatów rękodzielniczych, podczas których uczestnicy na wzór tradycyjnych, lasowiackich ozdób samodzielnie wykonywali prace z bibuły i papieru. Podczas zajęć warsztatowych uczniowie tworzyli wielkanocne palmy, malwy, słoneczniki, kwiatowe bukiety, ozdobne pałąki, lasowiackie wycinanki, ludowe ozdoby na choinkę. Na zakończenie inicjatywy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowosielcu zorganizowana została wystawa pt. „Bibułkarstwo elementem kultury lasowiackiej”, na której wyeksponowano bibułkowe dzieła uczestników oraz fotografie z realizacji projektu Na wystawie znalazły się też piękne lasowiackie stroje, rys historyczny na temat terenów zamieszkałych przez Lasowiaków, ich zajęć i obyczajów.

Projekt realizowali nauczyciele z Zespołu Szkolno Przedszkolnego: Alicja Koćmirska, Joanna Stec, Stanisława Stańko oraz Barbara Potocka , Agnieszka Zybura, Beata Jaskot z Koła Gospodyń Wiejskich ,,Nowosielczanki”.

Inicjatywa była realizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018 -2019” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszanie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszanie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja”, „Fundacja Przestrzeń Lokalna”

koordynator projektu: Alicja Koćmirska