Oprac. Malgo La
W kalendarzu naszych świąt państwowych przybywa kolejne – Dzień Nauki Polskiej. Będzie on obchodzony po raz pierwszy już jutro – w dniu 19 lutego. To właśnie tego dnia 1473 roku przyszedł na świat ten, co to „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Mikołaj Kopernik – uczony wszech czasów obdarzony wyjątkowym talentem twórczym połączonym z odwagą w poszukiwaniu prawdy.
Zgodnie z ustawą z dnia 9 stycznia 2020 roku dzień 19 stycznia ustanawia się świętem państwowym. Pomysłodawcy to grupa posłów Zjednoczonej Prawicy. Ideą tego święta jest uhonorowanie polskich naukowców i ich osiągnięć, które niejednokrotnie wpływały zasadniczo na bieg dziejów ludzkości.
W uzasadnieniu ustawy, podpisanej w dniu 3 lutego przez Prezydenta RP, znajdziemy nazwiska autorów najważniejszych odkryć i dokonań polskiej nauki na przestrzeni 1000 – lecia. Są to: Mikołaj Kopernik, Jan Heweliusz, Ignacy Łukaszewicz, Karol Olszewski, Zygmunt Wróblewski, Maria Skłodowska – Curie, Jan Czochralski, Ludwik Hirszfeld, Henryk Arctowski i Stanisław Banach. Czyż można sobie wyobrazić świat bez teorii heliocentrycznej? Bez lampy naftowej, radu i polonu? Te przykłady efektów wieloletniej pracy badawczej Polek i Polaków są najlepszą wizytówką naszego kraju.
Ustanowione święto ma stanowić inspirację dla współczesnych do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnić zainteresowanie polską nauką.
Dzień Nauki Polskiej nie jest dniem wolnym od pracy.