Geocaching to rodzaj gry terenowej, która powstała wraz ze spopularyzowaniem odbiorników GPS. W skrócie, polega na odnajdywaniu umieszczonych na całym świecie skrytek (keszy). Te zaś, ukrywane są przez innych uczestników zabawy (zazwyczaj bardziej doświadczonych). To takie trochę poszukiwanie skarbów. Tyle, że same skarby nie są cenne – bardziej od wzbogacenia się, chodzi tu o satysfakcję ze znalezienia skrytki.
Pora na odkeszowanie 4miast. Dziś Nisko. O 12.00 na początek kawka w Cafe Kafka, a potem keszowanko. Zapraszamy 🐌🐞🕷🕸
#4miasta.pl #StalowaWola #Nisko #Tarnobrzeg #Sandomierz #geocaching
Spotykamy się: Kafka Cafe, Plac Wolności 1, 37-400 Nisko
Udostępnij wiadomość !!!
Notatnik- Logbook, w którym potwierdzamy wpisem swoją obecność i odnalezienie skrzyneczki
GŁAZ I DĄB PAMIĘCI
Na terenie Niżańskiego parku stoi wielki stary dąb, a kilka metrów obok niego leży głaz, na którym ledwo są widoczne i trudne do odczytania napisy w języku niemieckim. W XIX wieku Nisko znajdowało się na terenie zaboru austriackiego. Znajdował się tu garnizon wojskowy ( na terenie dzisiejszej jednostki wojskowej ), i to właśnie żołnierze z tego garnizonu posadzili w tym miejscu dąb, a obok niego umieścili głaz.
Ledwo widoczny napis na tym głazie, po przetłumaczeniu, brzmi tak: ” Dąb ten został posadzony na pamiątkę 50. rocznicy rządów Jego Wysokości Franciszka Józefa I przez Czwarty C. K. Batalion Strzelców 1898 “. Głaz wraz z upływem lat został zupełnie zapomniany i niewielu mieszkańców było świadomych jego istnienia, a jeszcze mniej znało jego lokalizację. Przy rewitalizacji Niżańskiego parku głaz został oczyszczony z zarastających go krzaków i jest interesującą ciekawostką dla mieszkańców Niska.
Ciekawostką związaną z tym dębem i głazem jest to, że zostały one umieszczone na widokówce z tamtego okresu. Widokówki takie zostały stworzone specjalnie na 50. rocznicę panowania Cesarza Franciszka Józefa I. Franciszek Józef I poprosił swoich poddanych, u których cieszył się wielkim poważaniem, aby wysłali do niego pocztówki z widokami swoich rodzimych stron i miejsc, w których przebywają. Cesarz dostał około 10 mln takich kartek. Były wśród nich te z Niska z obrazkiem dębu i pamiątkowego kamienia .