W poniedziałek 1 marca 2021 r. w Zamku Królewskim w Sandomierzu wręczono tytuł Sandomierzanina Roku 2020. Uroczystość odbyła się w niewielkim gronie, w ścisłym reżimie sanitarnym, z racji rozprzestrzeniania się koronawirusa Covid-19.
Z powodu epidemii w tym roku zrezygnowano również z organizowania konkursu na Nadzieję Sandomierza, adresowanego do uczniów, który zawsze towarzyszył plebiscytowi na Sandomierzanina Roku. Kandydatów zgłaszały szkoły średnie.
Wręczenie tytułu poprzedziły nominacje, które można było zgłosić do Klubu Miłośników Sandomierza, poprzez wypełnienie stosownej ankiety. Kandydatury zgłaszali mieszkańcy, organizacje i stowarzyszenia.
W tym roku nominację do prestiżowego tytułu „Sandomierzanina Roku 2020” otrzymali: Dagmara Dominiczak, Piotr Kusal, dr hab. Anna Szylar, dr Urszula Stępień oraz dr Danuta Paszkowska.
Kim są nominowane osoby?
Dagmara Dominiczak jest najbardziej utytułowanym sportowcem w historii miasta – mistrzynią świata i Europy w fitness. W prasie specjalistycznej nazywa się ją „królową wellness fitness”.
Piotr Kusal – fotograf i filmowiec, autor wielu wystaw fotograficznych i filmów dokumentalnych o tematyce związanej z historią Sandomierza.
Dr Urszula Stępień to kustosz Muzeum Diecezjalnego, doceniona za działalność w dziedzinie upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego.
Dr hab. Anna Szylar to przewodnicząca Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego, historyk, pedagog, inicjatorka badań regionalnych, autorka wielu prac naukowych.
Wyjątkowy tytuł Sandomierzanina Roku 2020 otrzymała dr Danuta Paszkowska. Gratulacje nominowanym złożyli: Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, Marcin Piwnik starosta sandomierski, Wojciech Czerwiec przewodniczący Rady Miasta Sandomierza.
Uroczystość uświetnił występ muzyczno-aktorski Oskara Jurysia, zeszłorocznego stypendysty burmistrza Sandomierza w dziedzinie kultury.
Wystąpił także zespół artystyczny Etiuda z wierszami o Sandomierzu i nie tylko. Członkowie grupy dedykowali ten występ dr Danucie Paszkowskiej – laureatce plebiscytu, która pełni rolę koordynatora, reżysera i scenarzysty występów artystycznych Etiudy.
Ideą plebiscytu jest wyłonienie ciekawych osobowości Sandomierza – ludzi, którzy w znaczący sposób przyczynili się do rozwoju oraz promocji Sandomierza. Tytuł od 21 lat przyznaje kapituła Klubu Miłośników Sandomierza oraz laureaci wcześniejszych edycji plebiscytu.
Z pewnością warto przedstawić bliżej sylwetkę laureatki.
Dr Danuta Paszkowska – absolwentka Collegium Gostomianum i UMSC w Lublinie – kierunek filologia polska. Doktor nauk humanistycznych, wieloletni nauczyciel w Collegium Gostomianum.
W 2015 roku otrzymała zaszczytny tytuł Honorowego Profesora Oświaty. Tytuł ma charakter honorowy, to elitarne wyróżnienie, przyznawane nauczycielowi dyplomowanemu, mającego znaczący dorobek zawodowy.
Była postrzegana przez uczniów jako nauczyciel o wielkiej osobowości i takcie pedagogicznym. Patronowała pierwszym krokom twórczości poetyckiej swych uczniów, dzięki jej staraniom ich rezultaty ukazały się w trzech zbiorach – „Almanach Młodych Poetów”.
Przez lata prowadziła odnoszący sukcesy teatr szkolny ILO – „Cegielnia”, wprowadzając młodych ludzi w świat sztuki. Teatr wystawił m. in. „Salve Regina” w 750. rocznicę męczeństwa sandomierskich dominikanów, „Zaduszki sandomierskie”, „Chonen i Lea na pograniczu światów” (w ramach Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu), „Oczekiwany gość” i etiudę, „Kocham cię, życie” (dla Domu Opieki Społecznej).
Wielkim sukcesem dr Danuty Paszkowskiej jest powołanie Zespołu Artystycznego „Etiuda”, skupiającego emerytowanych pracowników oświaty, z którymi przygotowała m. in. spektakle poetyckie poświęcone 100-leciu odzyskania niepodległości przez Polskę i pamięci „Sandomierskich Kolumbów”. Stały się one wydarzeniem kulturalnym w mieście.
Szczególnym rysem tych działań było wyczulenie na wartości patriotyczne, ożywienie i utrwalenie pamięci historycznej, zwłaszcza jej niepodległościowego rysu. Znalazło to wyraz w spektaklach, osnutych na utworach poetyckich Zbigniewa Kabaty, ukazujących etos, epopeje i legendy Armii Krajowej (widowisko misteryjne: „Partyzancka droga Krzyżowa”). Przygotowała do druku jego zbiór poetycki: „Świętej Królowej Jej wierny poddany”, jest też autorką studium o poezji Zbigniewa Kabaty „Ominąć strumień czasu”.
Dzięki współpracy z Polonią kanadyjską, Kołem AK w Toronto miasto otrzymało portret Zbigniewa Kabaty (zgodnie z życzeniem „Bobo” i pamiątki po legendarnym żołnierzu AK (zgodnie z wolą jego syna Andrzeja) oraz bogaty księgozbiór.
Wspólnie z mężem Aleksandrem prowadzi stronę internetową poświęconą Miejscom Pamięci Narodowej powiatu sandomierskiego. Wniosła bardzo duży wkład pracy w przygotowanie do druku ważnej publikacji, poświęconej miejscom pamięci narodowej na terenie powiatu sandomierskiego: „Znaki Pamięci”, wydanej przez Starostwo Powiatowe w Sandomierzu. Za wieloletnią działalność na rzecz kształtowania etosu ZWZ-AK wśród młodego pokolenia Polaków, dr Paszkowską wyróżniono Medalem Komisji ds. Młodzieży ZGŚZŻ AK.
Dr Paszkowska zajmuje się również opracowaniem i przygotowaniem do druku poezji regionalnych twórców: Krzysztofa Błaszkiewicza, Józefa Skury, Kamila Chody, Kazimierza Raczyńskiego, Jana Kuchty. Przewodniczyła przygotowaniu monumentalnego wydawnictwa – „Collegium Gostomianum – nauczyciele, uczniowie i ich szkoła w latach 1944 – 2012 r. Swoje artykuły zamieszcza również na łamach „Sandomierzanina”.
Źródło: Urząd Miejski w Sandomierzu