Oprac: Malgo La
Do naszej redakcji dotarło miłe zaproszenie do udziału w bezpłatnych zajęciach nordic walking, jakie w ramach projektu ,, Nordic Walking PLUS” na terenie powiatu sandomierskiego prowadzi grupa instruktorów – pasjonatów tej formy aktywności sportowej. Chcąc poznać szczegóły tej cennej inicjatywy, rozmawiam z Dominiką Jaworską – instruktorem prowadzącym zajęcia grupowe w Słupczy i Zawichoście.
Proszę powiedzieć coś więcej o tym projekcie – kto jest organizatorem, kto finansuje?
Organizatorem i pomysłodawcą projektu jest Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking, a projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu.
Projekt pn. „Nordic Walking PLUS”, jest kontynuacją projektu „ABC Nordic Walking”, który realizowany był jesienią 2019 roku. Od czerwca do grudnia br. w 100 miejscach w całej Polsce prowadzone będą zajęcia „Nordic Walking PLUS”. W każdym miejscu zostanie przeprowadzonych 20 jednostek treningowych (każdy trening trwa 90 minut), mających na celu naukę i doskonalenie prawidłowej techniki nordic walking. Zajęcia poprowadzą wykwalifikowani instruktorzy i trenerzy Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking.
Udział w zajęciach jest bezpłatny i otwarty. Uczestniczący w zajęciach zobowiązani są do posiadania własnych kijów do marszu nordic walking, do podporządkowania się poleceniom prowadzących zajęcia instruktorów oraz do informowania instruktorów w czasie zajęć o jakichkolwiek niepokojących reakcjach organizmu.
Jaki jest cel tej inicjatywy?
Celem projektu jest poprawa jakości i warunków życia osób dorosłych i starszych poprzez systematyczny ruch na świeżym powietrzu – zajęcia nordic walking z instruktorem, skuteczne przeciwdziałanie różnym formom dyskryminacji ze względu na wiek uczestników projektu poprzez nowoczesną formę ruchu, jaką jest nordic walking, zbudowanie partnerskich relacji z podmiotami publicznymi, społecznymi, z mediami w zakresie promocji prawidłowej techniki nordic walking w kontekście Seniorów w Polsce, ochrona zdrowia i zdrowy styl życia wśród dorosłych i osób starszych, poprzez systematyczne treningi nordic walking. To także organizacja czasu wolnego w aktywny sposób (aktywne spędzanie czasu wolnego), upowszechnianie aktywnego stylu życia – podniesienie roli sportu powszechnego w społeczeństwie, w różnych grupach społecznych i środowiskowych, przeciwdziałanie patologiom społecznym i wykluczeniu społecznemu osób starszych, promocja prawidłowej techniki nordic walking z jej aspektami zdrowotnymi w polskim społeczeństwie.
Regulamin projektu dostępny jest na stronie internetowej www.psnw.pl w zakładce PROJEKTY/Nordic Walking PLUS/REGULAMIN.
Trzeba przyznać, że cele są słuszne i długo można je wymieniać. Do kogo projekt jest adresowany?
W zajęciach grupowych mogą wziąć udział wszyscy, jednakże grupą docelową są osoby w wieku 50+, zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
Kiedy i gdzie odbywają się zajęcia?
Harmonogram treningów „Nordic Walking PLUS” grup z całej Polski, znajdziecie Państwo na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking www.psnw.pl w zakładce PROJEKTY / Nordic Walking PLUS. Ja zapraszam do udziału w moich treningach, które odbywać się będą w piątki od godziny 17:00 – zbiórka na boisku szkolnym ul. Szkolna 15 w Zawichoście oraz w niedziele o godzinie 14:30 w Słupczy – Słupcza 185 przy budynku OSP. Pierwsze spotkanie w Zawichoście odbędzie się już w ten piątek 19 czerwca, do Słupczy zapraszam w niedzielę 28 czerwca.
Czy są jakieś przeciwwskazania zdrowotne do uprawiania nordic walking?
Jedynymi faktycznymi przeciwwskazaniami do uprawiania nordic walking są problemy z ruchomością kończyn. W każdym innym przypadku, gdy jesteśmy w stanie chodzić i ruszać rękami, możemy chwytać kije, uczestniczyć w zajęciach i śmiało maszerować.
Jak liczne są grupy?
Organizator nie określa limitów uczestników w grupach projektowych, jednakże zaleca, aby grupy nie były liczniejsze jak 30 uczestników na 1 instruktora prowadzącego zajęcia w jednym czasie.
Czy są jeszcze wolne miejsca? Jeśli tak, gdzie można się zgłaszać?
Tak, zgłoszenia przyjmowane są u instruktorów projektowych przed rozpoczęciem treningu. Istnieje możliwość zapisania do grupy w dowolnym czasie cyklu projektu. Warunkiem przystąpienia do zajęć jest wyrażenie przez wszystkich uczestników zgody na fotografowanie i filmowanie go w celach dokumentacji i promocji projektu. Osoby, które nie wyrażają zgody na filmowanie i fotografowanie ich podczas zajęć, nie mogą wziąć udziału w projekcie.
Dlaczego warto?
Podczas treningów pracujemy nad prawidłową techniką marszu. Przy jej zastosowaniu angażujemy do 90% mięśni – szczególnie mięśnie w okolicy pasa barkowego i mięśnie kończyn górnych), a przy tym odciążamy stawy kolanowe, biodrowe i odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Ponadto nordic walking odchudza – spalimy więcej kalorii niż przy spacerze bez kijów w tym samym tempie. Nordic walking jest o 30-40% bardziej efektywny od spaceru bez kijów. Regularny trening dotlenia mózg i wpływa na jego prawidłowe funkcjonowanie, dotlenienie mózgu i regularny ruch poprawiają pamięć i koncentrację. Nordic wymusza prawidłową postawę podczas marszu, dzięki czemu łapiemy równowagę i korygujemy wady postawy. Podczas „tradycyjnego“ spaceru górna połowa ciała jest mało aktywna, w przypadku nordicu energiczny ruch ramion zwiększa ruchomość górnej części tułowia i niweluje sztywność i napięcie w odcinku piersiowym i szyjnym kręgosłupa. Nordic walking jest znacznie bardziej „towarzyski“ niż bieganie, nie męczy tak szybko, a jednocześnie ma większość zalet treningu biegowego. Jeśli kiedykolwiek uprawialiśmy jakiś sport, to doskonale jest nam znana tzw. „euforia biegacza” – stan radości i uniesienia, jaki odczuwany po zakończeniu treningu. Zatem jeszcze raz zapraszam do udziału w treningach, by poczuć ten stan 🙂
Jak widać – korzyści są liczne i niepodważalne. Dziękuję za rozmowę, jestem pewna, że ta propozycja znajdzie wielu zwolenników.
I ja dziękuję. Zachęcam do uczestnictwa.
Niżej prezentujemy zdjęcia z poprzedniej, jesiennej edycji projektu, udostępnione przez Dominikę Jaworską