Gmina Koprzywnica odnawia miejsce pamięci – dawny cmentarz żydowski, o czym informuje na swoim profilu portalu społecznościowego. Kirkut mieści się przy ulicy Leśnej. Nie wiadomo dokładnie, kiedy powstał. Według danych zebranych przez Ośrodek Edukacyjno – Muzealny Świętokrzyski Sztetl, Żydzi zaczęli się osiedlać w Koprzywnicy w XVIII w., a w 1937 roku. Gminę Koprzywnica zamieszkiwało 1145 Żydów. W Koprzywnicy była synagoga, łaźnia, rzeźnia bydła i nieogrodzony cmentarz o powierzchni 1,5 hektara.
W czasie II Wojny Światowej cmentarz został zdewastowany przez hitlerowców, nie pozostał po nim właściwie żaden ślad. Cmentarz został doszczętnie zniszczony, a macewy były wykorzystywane jako materiał budowlany. Do dnia dzisiejszego zachowały się tylko ślady mogił.
W 2018 roku Stowarzyszenie Ohalei Tzaddikim – Fence – Avot w ramach projektu Lokalizowanie i rehabilitacja cmentarzy na całym świecie, kierowany przez rabina Izraela Meira Gabbai z IAA wystawiło tablicę z napisem w języku hebrajskim.
W ostatnim czasie gmina wykonała prace brukarskie. Do kamienia z tablicą prowadzi ścieżka. Wcześniej teren uporządkowano, co pozwoliło, że tablica wraz z otoczeniem została wyeksponowana. Dzięki staraniom doktora Marka Majkowskiego z Koprzywnicy, tekst w języku hebrajskim został przetłumaczony na język polski.
To nie jedyne działania lokalnego samorządu, który pragnie przywrócić pamięć dawnemu kirkutowi. We współpracy z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu, Gmina Koprzywnica złożyła projekt do Fundacji Orlen w ramach projektu “Czuwamy! Pamiętamy!”, który zakłada wykonanie drugiej – bliźniaczej, marmurowej tablicy z tekstem polskim (obecnie jest tylko po hebrajsku). Pozyskane środki pozwolą także na wyłożenie kamieniem betonowego cokołu, opracowanie i ustawienie tablicy informacyjnej przypominającej historię tego miejsca.