5 grudnia 2020 roku włodarze Sandomierza uczcili pamięć Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza – Marszałka Józefa Piłsudskiego. W 153. rocznicę urodzin Ojca Niepodległości na bulwarze jego imienia zebrali się przedstawiciele Urzędu Miejskiego oraz Starostwa Powiatowego w Sandomierzu.
Marcin Marzec burmistrz Sandomierza oraz Tomasz Huk przewodniczący Rady Powiatu w Sandomierzu złożyli kwiaty pod tablicą, poświęconą pamięci Marszałka Piłsudskiego Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza.
18 marca 1934 roku podjęto w Sandomierzu uchwałę, która odwoływała się do zasług legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego w bitwie stoczonej na ziemi sandomierskiej (m. Konary). W uchwale sformułowano prośbę o nadanie godności Honorowego Obywatela ze starego Królewskiego grodu Sandomierza i zezwolenie na nazwanie bulwaru nad Wisłą, od mostu do zamku, jego imieniem.
Z pewnością warto przypomnieć tutaj rys biograficzny Marszałka.
Józef Piłsudski urodził się 5 XII 1867 r. na Litwie w Zułowie. Po ukończeniu szkoły średniej podjął studia medyczne, prowadząc jednocześnie działalność niepodległościową wśród młodzieży w Charkowie. W 1887 r. posądzono go o udział w spisku, przygotowującym zamach na życie cara Aleksandra III i skazano na 5 lat zesłania. W sierpniu 1892 powrócił do Wilna. Wówczas ponownie zaczął wznawiać swoją działalność niepodległościową. Brał czynny udział w redagowaniu „Robotnika”, wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS). Był twórcą polskich organizacji paramilitarnych, a w czasie I wojny światowej dowodził 1 brygadą Legionów Polskich. Rada Regencyjna powierzyła mu władzę wojskową w kraju, dzięki czemu dowodził całością polskich wojsk w czasie wojny z bolszewikami. W 1917 r. aresztowali go Niemcy. Rok później zwolniono go z magdeburskiego więzienia.
Powrócił do Warszawy 10 listopada 1918 r., a następnie przejął pełnię władzy jako Naczelnik Państwa i naczelny dowódca sił zbrojnych. Po upływie 5 lat (1923 r.) zrzekł się funkcji państwowych, by wrócić na scenę polityczną w 1926 r. jako główny inicjator zamachu majowego. Po sytuacji z maja 1926 r. dla Józefa Piłsudskiego rozpoczął się okres rządu jego współpracowników, czyli tzw. sanacja. Wówczas próbował narzucić II Rzeczypospolitej własną wizję uzdrowienia kraju. Osiągnął skutek o tyle, że zdołał obsadzić funkcje państwowe ludźmi, gotowymi na urzeczywistnianie jego planu. Realizację dalszych planów sanacji przerwała śmierć Marszałka.
Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 r. Wydarzenie to było wielkim ciosem dla obozu, którym dowodził.
Źródło: Urząd Miejski w Sandomierzu