Starania o ułatwienie mieszkańcom powiatu dostępu do testów diagnozujących zakażenie SARS-COV-2.

Oprac: Malgo La

Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu wyraża gotowość do uruchomienia laboratorium, w którym można byłoby diagnozować zakażenie koronawirusem SARS-COV-2.

Od kilku tygodni toczą się starania o ułatwienie mieszkańcom powiatu sandomierskiego dostępu do testów diagnozujących zakażenie koronawirusem.

Jak pisaliśmy, starosta Marcin Piwnik zwrócił się do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z Kielc, w sprawie możliwości przeprowadzania testów na obecność koronawirusa SARS-COV-2 w Powiatowej Stacji Sanepidu w Sandomierzu, jednak z otrzymanej odpowiedzi wynikało, że laboratorium to nie posiada odpowiedniej bazy lokalowej, wystarczającej liczby pracowników i nie jest odpowiednio wyposażone – brakuje w nim specjalistycznego sprzętu, niezbędnego do wykonywania tego typu testów.

Jak wiemy z portalu społecznościowego pana starosty, nadal podejmowane są działania, by zrealizować tę inicjatywę.

W dniu 2 kwietnia, Dyrektor Szpitala w Sandomierzu – p. Marek Kos, wystosował pismo do Ministerstwa Zdrowia, w którym zgłosił gotowość sandomierskiej lecznicy do uruchomienia miejsca do diagnostyki zakażeń koronawirusem SARS-COV-2. W piśmie tym prosi o dofinansowanie na wykonanie prac adaptacyjnych wolnych pomieszczeń przy Pracowni Histopatologicznej, przeznaczonych na potrzeby laboratorium oraz zakup wymaganego sprzętu.

W dniu 3 kwietnia, radny Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Swajda, wystosował w tej sprawie interpelację do Marszałka Województwa, za pośrednictwem Przewodniczącego Sejmiku. W piśmie czytamy: ,, Wielu specjalistów uważa, że w Polsce wykonuje się zdecydowanie za mało testów. Niestety, również liczba wykonywanych testów w województwie świętokrzyskim, na tle kraju, jest zbyt niska. Znane są przypadki, że na wynik trzeba czekać nawet 72 godziny. Występują również problemy z długim czasem oczekiwania na pobranie wymazów do badań. Nie wykonuje się testów osobom przebywającym w kwarantannie. Utworzenie miejsca diagnostyki zakażeń koronawirusem SARS-COV-2 w Sandomierzu jest również uzasadnione, z powodu dużej odległości do laboratorium w Kielcach, co także wydłuża okres oczekiwania na wyniki testów”.

Radny Andrzej Swajda wnioskuje o przekazanie niezbędnych środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014 – 2020 lub z budżetu wojewódzkiego dla szpitala, z przeznaczeniem na ten konkretny cel.

O dalszych działaniach i decyzjach w tej sprawie będziemy informować na bieżąco.