Umowa podpisana – jaka będzie Miejska Biblioteka Publiczna po przebudowie?

Foto: Urząd Miejski w Sandomierzu

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej burmistrza Sandomierza Marcina Marca, z udziałem kierownika referatu zamówień publicznych Joanny Pawelczyk, przedstawiono informacje o planowanych inwestycjach. Wśród nich jedną z ważniejszych jest modernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu.

Właśnie rozstrzygnięto przetarg na wykonanie zadania: Przebudowa i nadbudowa miejskiej biblioteki wraz z wyposażeniem. Podpisano już umowę na realizację z wykonawcą, czyli firmą Bruk-Dar Dariusz Skawiński z miejscowości Breń Osuchowski, gmina Czermin.

Wartość robót budowlanych wynosi niespełna 4 600 tys. złotych, z czego wkład własny Sandomierza wynosi 1 480 855,46 zł. Zadanie dofinansowują środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.

Jaki jest zakres prac budowlanych?

To kompleksowa przebudowa dotychczasowego budynku biblioteki i nadbudowa części piętrowej dachem czterospadowym. W ten sposób powstanie III kondygnacja – poddasze użytkowe, którego celem jest zwiększenie powierzchni użytkowej biblioteki. Dzięki przebudowie, powstaną nowe pomieszczenia i dodatkowe sale użytkowe – magazyny na zbiory, czytelnie, wypożyczalnie, pokoje administracji, sala zebrań. Ponadto pomieszczenia na zbiory specjalne, serwerownia, zaplecze sanitarne – wszystko to umożliwi wzrost liczby osób, korzystających z biblioteki.

Parter nowej biblioteki będzie częściowo wykorzystany na ekspozycję z urządzeniami drukarskimi. Stanowią one wyposażenie byłej drukarni akcydensowej, która znajdowała się dawniej w tym budynku. Znajdzie się tu zatem odtworzona zecernia, maszynownia, introligatornia wraz z wyposażeniem.

Biblioteka po modernizacji otrzyma nowe wyposażenie, a więc meble biurowe, regały na książki, sprzęt elektroniczny, zestawy komputerowe, telefony, drukarki itp.

Co ważne, budynek będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych – poszczególne kondygnacje będą dostępne poprzez dźwig osobowy.

Zgodnie z umową, termin realizacji zadania to 31 października 2021 rok.

Podsumowując, głównym zamierzeniem technicznym tej inwestycji jest optymalizacja warunków do prowadzenia działalności i edukacji kulturalnej. Dzięki niej możliwy będzie wzrost popularności biblioteki oraz promocja integracji społecznej, poprzez udostępnienie obiektu dla osób niepełnosprawnych. Poprawa dostępności do zbiorów i usług bibliotecznych oraz wzrost bezpieczeństwa tych usług, nie byłby możliwy bez rozbudowy tej infrastruktury.

Oprac: Malgo La