Zawichost godnie uczci 158 rocznicę wybuchu powstania styczniowego

Władze miasta i gminy Zawichost oraz poseł na Sejm RP Marek Kwitek wspólnie uczczą 158 rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Symboliczne i zgodne z zasadami rygoru sanitarnego uroczystości odbędą się dzisiaj tj. w niedzielę 24 stycznia 2021 roku. Ich początek zaplanowano na godzinę 14.30. 

Pod zaproszeniem na dzisiejsze obchody rocznicowe podpisali się: burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka, przewodnicząca Rady Miejskiej Edyta Rębiś oraz poseł na Sejm RP Marek Kwitek. Jaki jest program uroczystości? Z pewnością skromniejszy, niż w ubiegłym roku, jednak to zrozumiałe, gdyż z racji obostrzeń sanitarnych, organizatorzy mają ograniczone możliwości.

O godzinie 14.30 uczestnicy złożą wiązanki kwiatów na grobie braci Piotra i Kazimierza Nurowskich, spoczywających na miejscowym cmentarzu św. Leonarda. Tu także odbędą się okolicznościowe przemówienia. Następnie zebrani udadzą się do kościoła parafialnego na uroczystą mszę świętą w intencji uczestników powstania styczniowego. Natomiast o godzinie 16 nastąpi złożenie kwiatów pod tablicami pamięci braci Nurowskich na placu tegoż kościoła w Zawichoście.

Przypomnijmy – Zawichost to ważny punkt na mapie historycznej powstania styczniowego -największego niepodległościowego zrywu ludności polskiej. Warto podkreślić, że na obszarze dawnego województwa sandomierskiego to Zawichost najdłużej, bo aż do 8 lutego, pozostał w rękach władz powstańczych. W chwili wybuchu powstania stacjonował tu sztab Zawichojskiej Brygady Straży Granicznej. Na terenie miasta działała zaś konspiracyjna organizacja narodowa.

W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku burmistrz Leon Wilski wraz z grupą spiskowców, skupionych wokół organizacji narodowej, przejął pełną kontrolę w mieście. Co ważne, uczynił to bez walki i bez przelewu krwi. Był to wielki, powstańczy sukces. Działania organizacji narodowej w Zawichoście były niezwykle sprawne i skuteczne. Bohaterami tej Małej Ojczyzny są: Leon Wilski, Jan Kwietniewicz, Ignacy Kubacki, Kazimierz Biernacki, Roman Wilkoński, Ludwik i Kazimierz Nurowscy, Grzegorz Mazurkiewicz, Walenty Glarczyński, Michał Krawczyński, Paweł Wilczyński, Wojciech Kwiatkowski i inni.

Nazwiska te dla współczesnych mieszkańców Zawichostu wciąż brzmią całkiem znajomo – nadal mieszkają tu potomkowie niektórych powstańców. Więcej informacji o roli Zawichostu w powstaniu styczniowym oraz o losach jego uczestników, znajdą państwo w tekście źródłowym:

http://powstanie1863.zsi.kielce.pl/index.php?id=w49&fbclid=IwAR3QleP6RL9CA5V4rpPsqwEOcC5SiGyvuluuKbOdo9tb-shYAFjwjjiM95A

Z pewnością warto się z nim zapoznać. Jak pisze na swoim profilu portalu społecznościowego burmistrz Katarzyna Kondziołka – to ważne, abyśmy pamiętali o wydarzeniach, które budują naszą tożsamość i naszą wspólnotę. Nie byłoby nas dzisiaj tutaj, w niepodległej Polsce, gdyby nie bohaterowie powstańczego zrywu. Oddając hołd Powstańcom Styczniowym, honorujemy całe pokolenia naszych Ojców, walczących o wolność i niepodległość Polski.

Oprac: Malgo La