Zbyt dużo Fe i Mn – będzie nowe ujęcie wody pitnej.

Oprac. Malgo La

Zbyt wysokie stężenie żelaza – 505 µg/l (norma 200) i manganu – 84µg/l ( norma 50) w próbkach wody pitnej pobranych w styczniu do badań fizykochemicznych i mikrobiologicznych w Studni nr 2 w Zawichoście.

Nie są to może parametry o istotnym znaczenie dla zdrowia, ale zdecydowanie pogarszają walory smakowe wody, mają wpływ na jej barwę i mętność. Mangan może pozostawiać po sobie przebarwienia i wytrącać się w postaci osadu.

Badania laboratoryjne, których aktualne wyniki opublikowano na stronie Gminy Zawichost, potwierdziły nie najlepszą jakość wody pitnej, problem znany mieszkańcom nie od dziś.

Burmistrz Miasta i Gminy Zawichost – Katarzyna Kondziołka uspokaja, że ta sytuacja ulegnie zdecydowanej poprawie. Zobowiązuje się do budowy nowego ujęcia wody pitnej w Zawichoście, ubiega się o dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, która zapewnić może niespełna 64 % kosztów tej inwestycji. Pozostałe środki będą pochodziły z kredytu, udzielonego na preferencyjnych warunkach przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Dla zadłużonej gminy to jedyny sposób rozwiązania tego problemu i poprawę jakości życia mieszkańców.

Pani burmistrz poinformowała również, że w ramach tej inwestycji miasto otrzyma ostatni odcinek kanalizacji o długości 700 metrów oraz półtorakilometrowej długości odcinek sieci wodociągowej. Planowany termin zakończenia prac przewiduje się na rok 2021.