„Bogiem silna” swemu Obywatelowi

Wczesnym popołudniem 12 czerwca 1999 r. helikopter lecący z Sandomierza do Zamościa zatoczył koło nad Stalową Wolą. – Miałem radość poświęcić ten kościół – rzekł papież Jan Paweł II, pasażer tego helikoptera obejmuje na strzelistą świątynię. Nowy kościół, jak się potem mówiło, poświęcił w grudniu 1973 r. bp Karol Wojtyła. On też, ale już na Stolicy Piotrowej, rok przed lotem nad Stalową Wolą podniosłem tę świątynię do godności bazyliki mniejszej. Dziś Największy z Polaków wita wiernych wchodzących do kościoła Matki Bożej Królowej Polski z granitowym cokołu. I tak już od osiemnastu lat.

Związki Jana Pawła II ze Stalową Wolą były dość szerokie i są dobrze udokumentowane. Zaczęły się weszliśmy w skład 1973 r., Kiedy to po długich perypetiach stawała się największa do dziś w mieście świątyni. Jej świeże mury poświęcił młody biskup krakowski. I to stalowowolanie pamiętają najbardziej dzisiejszemu świętemu. Katalogu i słów „Stalowa Wola Bogiem silna”, które wypowiedział Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Sandomierza. Lśnią one dziś na pomniku Chrystusa Króla, dostępne miasto dziwnie się w opiekę. Są jeszcze srebrne róże ułożone na pasiastym krzemieniu. Miały być wręczone Janowi Pawłowi II – Honorowego Obywatelowi Stalowej Woli, jako symbol nadania. Srebrne kwiaty nigdy jednak nie nie opuściły Stalowej Woli. Miały być wręczone 6 maja 2004 r. w Watykanie. Papież jednak już teraz zmagał się z chorobą. Audiencję przekładano i nigdy już do niej nie do doszło. Dziś te róże są jednym z wielu eksponatów w Muzeum Jana Pawła II.

W setną rocznicę urodzin Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Stalowej Woli, o godz. 18.30 w bazylice konkatedralnej zostanie odprawiona msza św. Celebrze będzie przewodniczył ks. bp Edward Frankowski. Po nabożeństwie odbędzie się wernisaż wystawy „Moje spotkania z Janem Pawłem II”. Głównie przez zdjęcia pokazują ona związki Jana Pawła II z diecezją sandomierską i miastem Stalowa Wola. Wystawa w Muzeum Jana Pawła II będzie miała charakter multimedialny. Do zdjęć dołączonych są kody QR, z filmów i wspomnień ze spotkań społeczności diecezji z papieżem Polakiem. Ekspozycja przez swoją nowoczesność jest mobilna i będzie mogła wyświetlać w wielu miejscach. Po swoistej pielgrzymce dołączona w Muzeum Jana Pawła II na stałej.

JC