Czołgi przejadą przez gminę

Dla mieszkańców Radomyśla n. Sanem i okolic szykuje się nie lada atrakcja. W połowie czerwca odbędą się wojskowe ćwiczenia „Karakal-20”. To będą duże manewry z udziałem pancerniaków ze Świętoszowa i zapewne naszych podkarpackich terytorialsów.

Dowódca stacjonującej w Świętoszowie 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. Maczka zawiadomił włodarza radomyskiej gminy, że 14 i 15 czerwca br. na drogach i bezdrożach Radomyśla pojawią się kolumny wojska. Zresztą nie tylko na drogach, bo w przestrzeni nad ziemią pokażą się helikoptery. Żołnierze będą przemieszczać się od poligonu w Lipie, przez Radomyśl do Nowej Dęby. Na Sanie w Radomyślu saperzy będą budować przeprawę. Planowany jest desant ze śmigłowców. Prace przygotowawcze saperów w pobliżu Sanu rozpoczną się już 11 czerwca.

Dobrze by daty te zapamiętali kierowcy i nie dziwili się, gdy na swojej przetartej drodze spotkają …czołg. I to najlepszy, jaki ma polska armia, czyli Leopard 2A4. Manewry „Karakal” odbywają się już od kilku lat. W niektórych ich edycjach brało udział po 2 i więcej tys. żołnierzy. Kawalerzyści ze Świętoszowa polubili ścianę wschodnią i np. w ub. roku ćwiczyli taktykę w kilku rejonach Lubelszczyzny i Podkarpacia. W części podkarpackiej w ćwiczeniach brali udział też żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz niemieckiej 41. Brygady Grenadierów Pancernych. Ćwiczenia zwykle kończy ostre strzelanie w Nowej Dębie. Prawdopodobnie i tak będzie podczas tegorocznych manewrów. Te natomiast nie są samym przemarszem wojska, ale też jego integracją z mieszkańcami. Co mogą liczyć nie tylko na zapierające dech w piersiach widoki ataków, ale bezpośredni kontakt podczas sesji pokazowych. Pancerniacy ze Świętoszowa to dość specyficzna formacja nawiązująca do słynnej Żelaznej Brygady gen. Stanisława Maczka. Sam Świętoszów przez prawie pół wieku był zamkniętym sowieckim miasteczkiem. Po wojnie był w nim duży obóz NKWD o zaostrzonym rygorze. Armia radziecka spustoszone i ograbione miasto oddała Polsce dopiero w 1992 r. Poligon i przylegającą doń infrastrukturę zajęli go pancerniacy z 10. BKP.

JC