A zwłaszcza do Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli. W biurowcu przy ul. Podleśnej koronawirus zdziesiątkował kadrę urzędniczą. Starostwo co prawda pracuje, ale tylko dlatego, że musi. Ten przymus też może się skończyć.
– Wielu naszych urzędników jest na kwarantannie, trochę przebywa na izolacji, niemało ludzi jest zakażonych, a część jest na tzw. zdalnej pracy – wylicza starosta Janusz Zarzeczny. Uzasadnia tym komunikat, który znalazł się na stronie internetowej powiatowego urzędu, z apelem do mieszkańców powiatu o ograniczenie wizyt w starostwie. Większość urzędów administracji samorządowej działa w dużym ograniczeniu. Do mało którego budynku wpuszczane są osoby spoza kadry urzędniczej. Jeżeli już, to po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się z konkretnym urzędnikiem. I w budynku Starostwa byłoby podobnie, gdyby nie Wydział Komunikacji i Transportu, który jest newralgiczną komórką powiatowej władzy wykonawczej.
Starosta tłumaczy jednak, że i Wydział Komunikacji ma teraz ograniczoną obsadę, a więc „planując wizytę w nim należy najpierw rozważyć, czy jest ona konieczna”. I tu urzędnicy powiatowi przypominają, że tzw. ustawa covidowa wydłuża ważność wielu dokumentów o czas trwania epidemii. „Jeśli ważność prawa jazdy, zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym, legitymacji instruktora nauki jazdy lub wpisu w prawie jazdy kodu 95 upływa w trakcie epidemii, to z mocy przepisów prawa ważność tych dokumentów ulega przedłużeniu do dnia upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii – czytamy w komunikacie. – Podobnie wydłużeniu aż do 180 dni ulega okres, w którym konieczna jest rejestracja pojazdu lub zgłoszenie jego zbycia, albo nabycia. Jednocześnie w sytuacji, gdy dokonano już rejestracji pojazdu w tutejszym urzędzie, nie ma konieczności niezwłocznego odbioru tzw. stałego dowodu rejestracyjnego, bowiem wydane przy rejestracji pozwolenie czasowe z mocy obowiązujących przepisów (jeśli pojazd spełnia warunki o których mowa w art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym) zachowuje ważność na terytorium RP w okresie do 14 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii”.
Jakby ktoś mniej zrozumiał z powyższego cytatu, to powinien wiedzieć, że dokumenty nie tylko w Starostwie Powiatowym, można składać w Kancelarii Ogólnej urzędu, a jeszcze lepiej za pośrednictwem poczty tradycyjnej, elektronicznej lub przez coraz powszechniejszą platformę e-PUAP. Każde z tych rozwiązań eliminuje stanie w kolejkach, a przez to ogranicza zakażenie koronawirusem; tak petenta, jak i urzędnika.
jc