Wystawą prezentującą blisko 70 dzieł najwybitniejszych twórców okresu Młodej Polski, m.in. prace Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Wyspiańskiego, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zakończyło jubileuszowe obchody swojego powstania.
Z okazji 20-lecia powstania Muzeum Regionalnego Rada Miejska w Stalowej Woli przyjęła uchwałę o nadaniu tytułów honorowych. Tytuł Zasłużony dla miasta Stalowa Wola otrzymała Lucyna Mizera dyrektor Muzeum Regionalnego.
– Dziękuję za zaszczytny tytuł, który otrzymałam. Nie spodziewałam się tak wysokiego wyróżnienia. Dziękuję za docenienie mojej pracy na rzecz Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Jestem szczęśliwa, że przyszło mi współtworzyć ważną dla miasta instytucję z tak wspaniałymi ludźmi – mówiła Lucyna Mizera.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał odznaki honorowe Zasłużony dla Kultury Polskiej Anecie Garanty oraz Elżbiecie Skromak, pracownikom Muzeum Regionalnego.
Wernisaż wystawy oraz podsumowanie 20 lat pracy muzeum było doskonałą okazją, aby docenić ciężką pracę i zaangażowanie pracowników, na czele z dyrektor Lucyną Mizerą. Z tej okazji Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli i Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej przekazali bon o wartości 50 tys. zł.
3 lutego 1997 roku powstało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Obchody jubileuszowe rozpoczęto w styczniu 2019 roku, otwarciem Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, w częściowo zmodernizowanym budynku dawnego sądu. Rok jubileuszowy kończy zaś prezentacja najwybitniejszych twórców Młodej Polski, których dzieła eksponowane są w nowo wyremontowanych pomieszczeniach wystawienniczych.
„Szczęśliwa godzina. Młoda Polska” to niezwykła wystawa, która przedstawia wybrane aspekty jednego z najciekawszych i najważniejszych zjawisk artystycznych – Młodej Polski. W latach 1890–1914 sztuki piękne, podobnie jak literatura i muzyka, przeżyły swoją „szczęśliwą godzinę”. Do głosu bowiem doszły równolegle nie tylko rozmaite tendencje – secesja i symbolizm, „intensywizm” i protoekspresjonizm, japonizm – ale przede wszystkim pojawiło się wiele indywidualności artystycznych i powstało wiele dzieł programowych o najwyższym poziomie artystycznym, nie mających analogii w sztuce europejskiej tego czasu. I choć życie artystyczne intensywnie toczyło się w różnych miejscach, to kilka z nich jest szczególnie ważnych: pracownia artysty, wystawa, Akademia Sztuk Pięknych, salon, kawiarnia, muzeum Jasieńskiego i chata góralska. Prezentowane są zarówno obrazy Olgi Boznańskiej, ilustrujące jej relacje z Alfonsem Karpińskim, jak i twórczość jednej z największych indywidualności tego czasu – Witolda Wojtkiewicza oraz dzieła Jacka Malczewskiego, Juliana Fałata, Wojciecha Weissa, Jana Stanisławskiego i jego uczniów, Leona Wyczółkowskiego, Tadeusza Makowskiego, Xawerego Dunikowskiego, Konstantego Laszczki, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego.
Wernisażowi towarzyszył koncert zespołu Ula Lazar Band. Skład zespołu tworzy wyjątkowa grupa artystów: Ula Lazar – wokalistka, Marek Batorski – saksofonista tenorowy i sopranowy, Mikołaj Budniak – kontrabas, Tomasz Piątkowski – fortepian, Wiktor Kierzkowski – perkusja.
Ekspozycja potrwa do 29 marca 2020 r. Towarzyszyć jej będą zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży, wykłady, spotkania, koncerty i warsztaty artystyczne.
Fotografie z archiwum Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, fot. A.Tomczyk
Źródło: UM Stalowa Wola