Odeszli w 2020 roku. Dziś ich wspominamy

W Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki wspominamy naszych bliskich. To też pora, kiedy przypominamy znane osoby kultury, sportu, nauki, Kościoła, które zmarły w ciągu minionych 12 miesięcy.

Odeszli…

Stanisław Matusiak (69 l.). Lekarz, specjalista anestezjologii i reanimacji. Współtwórca i pierwszy ordynator oddziału intensywnej opieki medycznej w stalowowolskim szpitalu. Jego drugą pasją była fotografia. Zmarł 17 stycznia 2020 r., pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli.

Janusz Cisek (65 l.). Historyk, profesor nauk humanistycznych. Po stanie wojennym emigrował do USA, gdzie m.in. kierował Instytutem Piłsudskiego. Po powrocie z USA został wiceprezydentem Stalowej Woli. W latach 2006-12 był dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a następnie przeszedł do dyplomacji na stanowisko wiceministra spraw zagranicznych. Był komendantem Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Autor wielu publikacji historycznych, wespół z Wacławem Jędrzejewiczem napisał biograficzny fundament „Kalendarium życia Józefa Piłsudskiego”. Zmarł 28 lutego 2020 r., pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Stanisław Uziel (75 l.). Wieloletni radny Rady Miasta Tarnobrzeg, społecznik, filantrop, przewodniczący Stowarzyszenia „Nasz Tarnobrzeg”. Przez lata organizował pomoc dla biednych dzieci z Bieszczad, wspierał polskie wspólnoty i szkoły na Ukrainie. Kawaler Orderu Uśmiechu. Zmarł 27 kwietnia 2020 r.

Zdzisław Malicki (92 l.). Inżynier po Politechnice Warszawskiej, dyrektor naczelny Kombinatu Przemysłowego Huta Stalowa Wola, poseł na Sejm PRL VII kadencji, dyrektor Zakładowej Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego w Stalowej Woli. Pod jego kierownictwem HSW rozwinęła produkcję maszyn budowlanych i zaczęła współpracować z firmami zachodnimi. Wpisany do ksiąg zasłużonych Stalowej Woli, woj. rzeszowskiego i woj. tarnobrzeskiego. Zmarł 1 czerwca 2020 r., pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli.

Ludwik Algierd (84 l.). Legenda boksu, zawodnik, trener i działacz sportowy. Boksował w barwach Sparty Kłodzko, Gwardii Przemyśl i Stali Stalowa Wola. W zielono-czarnych barwach dwa razy zdobył wicemistrzostwo kraju w wadze lekkośredniej. Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem Stali SW i asystentem trenera kadry narodowej Feliksa „Papy” Stamma. Wychował kilku medalistów Polski. Zmarł 11 marca 2020 r., pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli.

Edward Stendiuch (84 l.). Wiceprezydent i prezydent Stalowej Woli. Urodził się w Pławie, a dokładnie w Ciemnym Kącie, wsi, na której zaczęła wyrastać Stalowa Wola. Skończył Politechnikę Krakowską, pracował w 6. Rejonowym Przedstawicielstwie Wojskowym. W 1982 r. został wiceprezydentem Stalowej Woli, a cztery lata później prezydentem. Za jego prezydentury rozpoczęto budowę oczyszczalni ścieków i postawiono pierwszy w Stalowej Woli pomnik – Kazimierza Pilata. Zmarł 19 maja 2020 r. Pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli.

Ks. Czesław Wala (84 l.). kapłan urodzony w Rudniku n. Sanem, duszpasterz głuchoniemych. Inicjator i budowniczy znanego sanktuarium w Kałkowie. Dzięki jego staraniom w Rudniku zbudowany został Dom Dziecka „Nasz Dom dzieciątka Jezus”. Z inicjatywy kapłana budowany jest w Rudniku nad Sanem ośrodek dla głuchoniemych. Zmarł 31 maja 2020 r., pochowany w Kałkowie-Godowie.

Mjr Andrzej Półchłopek (78 l.). Zawodowy żołnierz, harcerz i regionalista. Urodził się na Kresach, jego rodzina uciekając przed wywózką na Sybir osiadła w Rozwadowie. Z tym miastem, obecnie dzielnicą Stalowej Woli związał swą późniejszą działalność. Zmarł 12 czerwca 2020 r., pochowany na cmentarzu parafialnym w Rozwadowie.

Marian Nieradka (76 l.). Lekarz, specjalista chorób wewnętrznych, wieloletni kierownik Oddziału Terenowego regionalnego centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Stalowej Woli. Zmarł 14. czerwca 2020 r., w Światowym Dniu Krwiodawcy.

 

Jacenty Czajka (72 l.). Wieloletni kierownik sandomierskiego Oddziału Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, samorządowiec i działacz PSL. Znany z akcji odbudowywania po powodziach, szef miejskich struktur PSL w Sandomierzu, radny i przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego. Zmarł 21 czerwca 2020 r.

Adam Krzykwa (64 l.). Fotografik i przyrodnik. Należał do Związku Polskich Fotografów Przyrody. Wydał kilka albumów ze zdjęciami, swoje wystawy miał w kilku krajach. Wielkie zainteresowanie wzbudziła jego wystawa „Przemijanie”, dokumentująca znikającą wieś Pławo i budowaną na niej Stalową Wolę. Zmarł 24 czerwca 2020 r., pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli.

Zbigniew Paszkiewicz (89 l.). Radny pięciu kadencji Rady Miejskiej Stalowej Woli. Kresowiak z urodzenia, sybirak, harcerz i działacz NSZZ „S” w czasach legalności związku i w podziemiu. Współzałożyciel Chóru Solidarności, przewodniczący Związku Sybiraków w Stalowej Woli. Z jego inicjatywy stanął pomnik Matki Sybiraczki i odsłonięta została tablica zamordowanego w Katyniu Henryka Kucy. Odznaczony Krzyżem Oficerskim OOP. Zmarł 1 lipca 2020 r., pochowany na cmentarzu w Radomiu.

Rajmund Aschenbrenner (94 l.). Adwokat, kombatant i społecznik. Był żołnierzem Armii Krajowej, więźniem Gestapo, NKWD i UB. Przez wiele lat był prezesem tarnobrzeskich struktur Światowego Związku Żołnierzy AK, obrońca represjonowanych w stanie wojennym, uhonorowany najwyższym miejskim odznaczeniem Tarnobrzegu – medalem Sigillum Civis Virtuti. Zmarł 2 lipca 2020 r.

Stanisław Kusztyb (73 l.). Przez blisko pół wieku organista w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. Prowadził chóry parafialne, organizował festiwale oazowe, działał w Towarzystwie Muzycznym Caecillianum. Zmarł 22 sierpnia 2020 r., pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli.

Wiesław Potasz (89 l.). Dyrektor Ośrodka Badawczego Maszyn Ziemnych i Transportowych w Stalowej Woli, prezes Automobilklubu SW. Pracę zawodową zaczynał w HSW, pracując w zespole konstruktorów, którego autorstwem był samochód elektryczny S-A1. Zmarł 6 września 2020 r., pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli.

Andrzej Pityński (73 l.). Artysta światowej sławy, rzeźbiarz, autor wielu pomników stojących na kilku kontynentach. Urodził się w Ulanowie, w rodzinie z flisackimi i narodowymi tradycjami. W czasie studiów na krakowskiej ASP wygrał konkurs na rzeźbę Ignacego Paderewskiego. Wyjechał do USA, gdzie rozwinął swój kunszt, specjalizując się w rzeźbie monumentalnej. Jego autorstwa jest m.in. Pomnik Katyński w Jersey City, czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej w Warszawie i Patriota w Stalowej Woli. Kawaler Orderu Orła Białego, najwyższego odznaczenia RP. Zmarł w Mount Holly (USA) 18 września 2020 r.

Katarzyna Pawłowska (104 l.). Geolog, odkrywczyni z mężem prof. Stanisławem Pawłowskim, złóż siarki w okolicach Tarnobrzega. Za swoje zasługi dla Tarnobrzega odznaczona medalem Sigillum Civis Virtuti i tytułem Honorowej Obywatelki Tarnobrzega. Zmarła 7 października 2020 r.

Wincenty Pityński (93 l.). Urodził się i całe życie spędził w Ulanowie. Flisak z dziada pradziada, retman i ostatni, co zawodowo spławiał drewno na Sanie. Współtwórca Bractwa Miłośników Ziemi Ulanowskiej pw. Św. Barbary. W 1993 r. poprowadził pierwszy w III RP flis z Ulanowa do Gdańska „Szlakiem praojców”. Zmarł 20 października 2020 r., pochowany na cmentarzu w Ulanowie.

Alfred Rzegocki (73 l.). Prezydent Stalowej Woli, koszykarz Stali, trener i działacz sportowy, prezes Zakładowego Klubu Sportowego Stal. Radny trzech kadencji Rady Miejskiej i dwóch ostatnich Rady Powiatu Stalowowolskiego. Za jego prezydentury wybudowany został m.in. Dom Pomocy Społecznej im. J. Gawła i hala tenisowa. Zmarł 29 października 2020 r., pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli.

jc