W środę 4 bm. w kościele parafialnym w Dobrzechowie k. Strzyżowa rozpoczną się uroczystości pogrzebowe śp. Jana Niemca, biskupa pomocniczego diecezji kamieniecko-podolskiej. Mszy pogrzebowej będzie przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Uroczystości pogrzebowe będą transmitowane w TVP.
Bp Jan Niemiec przez pierwszych pięć lat swego kapłaństwa posługiwał jako wikary w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. Dziś już wiemy, że biskup przemyski Antoni Tokarczuk skierował młodego kapłana akuratnie do Stalowej Woli ze względu na jego życiorys. Jako student rzeszowskiej WSP zakładał na uczelni Niezależne Zrzeszenie Studentów, a po dyplomie pracując jako nauczyciel w rodzinnym Kozłówku zakładał „Solidarność” nauczycielską. Po wprowadzeniu stanu wojennego napisał niezwykle odważny list do Senatu rzeszowskiej WSP. Zawarł w nim m.in. słowa: „Jakże silni w nienawiści są ci, którym dano władzę. Nie dość, że niszczą swoich przeciwników zamykając ich w obozach bez sądu, bądź zwalniając ich z pracy, to jeszcze każą im pod psychiczną presją podpisywać deklaracje lojalności, będące w swej treści niezgodne z sumieniem podpisujących”. Za swoją działalność był szykanowany, zatrzymywany w areszcie.
„To był wspaniały czas – tak opisywał swoją posługę w Stalowej Woli. – Spotykałem się z ludźmi, którzy tworzyli w Stalowej Woli „S”. Na odprawiane w naszym kościele msze św. w intencji Ojczyzny przychodziło czasami nawet 5 tys. ludzi. Upominaliśmy się o pobitych przez SB i prześladowanych robotników, jeździliśmy na ich rozprawy do sądów. Pod koniec strajku w sierpniu 1988 r. rozpuszczono pogłoskę, że Huta Stalowa Wola ma być spacyfikowana i nawet już przygotowano szpitale na przyjęcie rannych. Przerzucono mnie wtedy przez płot, bym odprawiał msze św. i niósł pociechę strajkującym”.
Za działalność opozycyjną ks. bp Jan Niemiec został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim OOP, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W 2008 r. Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „S” nadał mu tytuł Zasłużony dla NSZZ „S”. Wyróżniony został też nagrodą „Świadek Historii”. Zmarł 27 października w szpitalu w Łańcucie. „Wchodząc z wdzięcznością, świadomie i dobrowolnie w cierpienie z miłości, wchodzimy w obecność tajemnicy Pana Boga i świętych” – takimi słowami wysłanymi tuż przed śmiercią SMS-em do Grzegorza Górnego, znanego publicysty katolickiego, bp Niemiec żegnał się z tym światem.
Msza pogrzebowa będzie transmitowana w TVP Polonia, w paśmie ogólnopolskim TVP Rzeszów oraz internetowo na stronie TVP Rzeszów. Początek o godz. 11.
jc