Dzisiejsze spotkanie 01.10.2020 było okazją do podsumowania projektu “Sąsiedzki EKO azyl”, którego głównym celem było zagospodarowanie terenu pomiędzy blokami przy ul. Kilińskiego 2 oraz ul. 1 Sierpnia 13 w Stalowej Woli, tak aby stał się miejscem przyjaznym dla mieszkańców.
Zespół ds. organizowania społeczności lokalnej, który funkcjonuje w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Stalowej Woli wraz ze Stowarzyszeniem Centrum Aktywności Społecznej SPECTRUM wsparli mieszkańców w procesie zmian poprzez wspólne opracowanie wniosku o grant. Projekt “Sąsiedzki EKO azyl” został pozytywnie oceniony i znalazł się na liście do sfinansowania w ramach programu fundacji ORLEN “moje miejsce na ziemi”
Teren wokół tego bloku był zaniedbany i odstraszał swoim wyglądem. Trawnik był zadeptany, zamiast ogrodzenia stały nieestetyczne słupki, brakowało roślin. Podczas spotkań z mieszkańcami bloku przy ul. Kilińskiego 2 wyłoniła się początkowo niewielka, 3 osobowa grupa kobiet, które zadeklarowały gotowość do zmiany najbliższego otoczenia. W niedługim czasie dołączyli kolejni zaangażowani mieszkańcy.
Trudno przeliczyć ogrom włożonej pracy mieszkańców i czasu. Wielkie zaangażowanie mieszkańców widoczne było na każdym etapie realizacji projektu. Sąsiedzi wspólnie wysprzątali i przekopali teren pod klomb, pomalowali deski, zrobili słupki i wykonali ogrodzenie, zasadzili i podlewali rośliny. W trakcie tych prac spontanicznie zmienił się też wygląd terenu przed blokiem, który nie był objęty projektem. Z inicjatywy jednego z mieszkańców wykopane zostały stare krzewy, a w ich miejsce zasadzono nowe rośliny i dosiano trawę.
Podkreślić należy wsparcie jakie mieszkańcy uzyskali z zewnątrz. Dzięki współpracy z Urzędem Miasta w Stalowej Woli udało się uzyskać zgodę na zagospodarowanie zdewastowanej przestrzeni. Koncepcja aranżacji ogródka powstała przy wspólnym zaangażowaniu Referatu Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta oraz Miejskiego Zakładu Komunalnego. Szczególne podziękowania zostały skierowane do Sławomira Szkutnika, Patrycji Żurawskiej, Moniki Weryńskiej, Karoliny Głogowskiej oraz Katarzyny Chajnowskiej.
Znaczący wkład w realizację projektu miał Sławomir Buczek Dyrektor Zakładu Administracji Budynków oraz Krystian Wisołocki —administrator. Dzięki współpracy z ZAB została położona kostka pod ławkę i stojak na rowery wraz z montażem. W klatce został założony licznik z kranikiem służącym do podlewania roślin.
W ramach projektu odbyły się warsztaty edukacyjno-przyrodnicze podczas których dzieci uczęszczające do klubu Wesoła Gromadka przy wsparciu pracowników MOPS, dyrektora ZAB oraz przedstawiciela Nadleśnictwa Rozwadów wykonały budki dla wiewiórek i dla ptaków. Dzięki uprzejmości Nadleśniczego Jacka Pomykały, dzieci brały udział w wyjeździe na Ciemny Kąt połączonym z warsztatami i ogniskiem.
Ogrom pracy mieszkańców, współpraca a przede wszystkim gotowość do zmian sprawiły, że miejsce przy bloku na ul. Kilińskiego 2 w Stalowej Woli przeszło metamorfozę, jest oglądane i podziwiane przez przechodniów, a postawa jego mieszkańców może stanowić wzór dla innych sąsiedztw.