W niedzielę 6 września, Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli obchodził swoją “40”. Tak jak dla człowieka ten jubileusz bywa impulsem do refleksji nad przeszłością, tak dla stalowowolskiego SDK-u był okazją do podsumowań dotychczasowego dorobku.
Na scenie wystąpiły grupy artystyczne, które w tym momencie rozwijają swoje pasje pod skrzydłami domu kultury, ale naprawdę imponujące jest to, że od początku istnienia ludzi, którzy związali się z jego działalnością, jest naprawdę wielu. Jest wśród nich wiceprezydent Renata Knap, która podczas otwarcia uroczystości podzieliła się wspomnieniami, jak to jako mała dziewczynka przychodziła tu na zajęcia taneczne. Dyrektor Józef Sroka wspomniał, że wśród wychowanków SDK jest nie tylko wielu wspaniałych ludzi, nie tylko artystów, ale również dyrektorów wielkich przedsiębiorstw.
Wkład w życie mieszkańców na przestrzeni tych lat jest nieoceniony. To tysiące godzin zajęć, podczas których młodsi i starsi mogli rozwijać swoje pasje taneczne, artystyczne i wokalne oraz oswajać się ze sceną i blaskiem reflektorów. To setki imprez, które umilały czas i zapewniały rozrywkę mieszkańcom. A wszystko to “po sąsiedzku”, na wyciągnięcie reki, dostępne dla każdego.
Historia rozpoczyna się w październiku 1980. Mimo marmurowych wykończeń i wizjonerskiego “designu” inwestycja była zrealizowana szybko i bez większych nakładów finansowych. Bardzo szybko też stała się wiodącą placówką społeczno-kulturalną. Pierwsza dyrektor Stanisława Bieńko – Stachyra wraz z pomocą Bogusławy Herdzik z Tarnobrzeskiego WDK oraz Zofia Bąk i Wiktoria Stachyra, ciężko pracowały, aby poznać i odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców. Te ambitne plany udało się zrealizować, jak czytamy na stronie SDK:
“ODK jako pierwszy w mieście wyciągnął rękę do młodzieży, wprowadzone tu dyskoteki przez wiele lat były jedynymi w mieście. Cieszyły się tak wielkim powodzeniem, że niejednokrotnie brakowało biletów. Wielu młodych ludzi dla dyskotek pozostawało w mieście przez całe wakacje. Wielka była to zasługa Marka Gruchoty – diskdżokeja i Ryśka Sobczyńskiego – pracownika ODK, którzy tworzyli niepowtarzalną atmosferę. Wielu, dziś już dorosłych ludzi, pamięta Maratony Taneczne, tętniące muzyką disco przez całą dobę albo cykl koncertów pt. „Fruwa Twoja Marynara”, gdzie występowały zespoły z górnej półki, takie jak: Krzak, Porter Band, TSA, Lombard, Perfect, Republika i wiele innych. Pośród tych rockowych rytmów znalazły swoje miejsce i licznych odbiorców grupy i soliści jazzowi jak: Extra Ball, Axis, Jan Ptaszyn – Wróblewski, Muniak, Electric Jazz i inni. W tych pierwszych latach na scenie ODK, a od 1985 r. już Spółdzielczego Domu Kultury – gościły gwiazdy polskiej estrady, m.in. Ewa Bem, Krystyna Prońko, Agnieszka Fatyga, Maciej Zembaty, Jan Wołek, Bolesław Gromnicki, Jerzy Michotek, Wały Jagiellońskie, Wolna Grupa Bukowina i cała masa innych.”
Uroczystość poprowadziła instruktorka tańca i choreograf Urszula Wieczorek. Na deskach amfiteatru odbyły się występy grup artystycznych takich jak: Zespół Muzyczny Seniorów “Emstal”, Chór “Gaudae Vitae”, Zespoły Taneczne “Perełki” ,”Pasja” i “Smyk”. Zespół Pieśni i Tańca “Racławice”. Na koniec zaśpiewali wokaliści studia wokalnego “Vivo” oraz zespół “Riders Of Deserted Seas”.
Czasem wraz z czterdziestką kojarzy się termin “kryzys wieku średniego”. W przypadku Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli nie ma o tym mowy. Miejmy nadzieję, że to nie półmetek a dopiero początek, a SDK będzie długo jeszcze budował pasje artystyczne w kolejnych pokoleniach mieszkańców.