Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe zorganizowało konferencję prasową online, poświęconą sytuacji osób niepełnosprawnych. Pomimo wszechobecnych tematów związanych z pandemią radni z Porozumienia zdecydowali się podnieść postulaty właśnie tej grupy społecznej, ponieważ to właśnie oni w tym czasie wymagają uwagi i pomocy. Czas pandemii jest trudny zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych. W konferencji zabrali głos Damian Marczak, Renata Butryn oraz Joanna Proszowska
W tym roku polski rząd rozpoczął program pomocy dla osób sprawujących opiekę nad niepełnosprawnymi, tzw. bon wytchnieniowy. Na ten cel zostało przeznaczone 110 mln. zł. Przekładając to na liczbę osób wymagających wsparcia, kwota nie jest wystarczająca. Jest ta pomoc realizowana w formie opieki wytchnieniowej, poprzez przydzielenie osoby pomagającej rodzinie w pełnieniu obowiązków, do 14 dni w ciągu roku. Kolejna forma to pobyt dzienny i stały w specjalnych ośrodkach oraz pomoc rehabilitacyjna. Teoretycznie pomoc jest, jednak w praktyce jest trudno dostępna i niewystarczająca. Jakie zatem rozwiązania proponują radni ze Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego?
Radny Damian Marczak wskazuje na konieczność współpracy powiatu i gminy, wypracowanie sposobu pomocy tej grupie osób. Najlepiej zorganizować konferencje w której udział wzięli by opiekunowie niepełnosprawnych oraz instytucje. Kolejnym pomysłem jest powołanie w Urzędzie Miasta funkcje urzędniczą, odpowiedzialną za koordynacje wszystkich prac i kontakt miedzy miastem a powiatem.
Renata Butryn, przewodnicząca środowego spotkania, jako członek komisji mieszkaniowej i rodzinnej na co dzień jest związana ze środowiskiem osób dotkniętych niepełnosprawnością. Potrzeba uświadomić sobie, że do tej grupy zaliczają się też osoby starsze i niedołężne. Jak wynika z rozmów pula nierozwiązanych problemów jest niezmienna od lat. Coraz więcej osób opiekujących się seniorami zgłasza potrzebę pomocy. Opieki wytchnieniowej potrzebują także opiekunowie dzieci niepełnosprawnych, są to niestety najczęściej samotne matki. Z pomocą przychodzi stalowowolska „Szansa” która oferuje kilkugodzinną pomoc gdy opiekun potrzebuje np. coś załatwić.
Do wglądu jest także sytuacja mieszkaniowa. Dopiero dwa mieszkania zostały przygotowane na potrzeby rodzin z niepełnosprawną osobą, a zapotrzebowanie jest dużo większe. Niezbędne są również mieszkania chronione dla dzieci osiągających pełnoletność, oraz mieszkania na parterze. Są to konkretne rodziny co wskazuje jak realny jest problem.
Na liście utrapień dnia codziennego niepełnosprawnych, jest także jakość usług rehabilitacyjnych, sprzęt oraz słaby dostęp do turnusów rehabilitacyjnych. Pieniądze są potrzebne na konkretne cele. Takie jak: zintegrowany system pomocy osobom starszym tracącym sprawność (taki, który pozwalałby na pozostanie w mieszkaniach i jednocześnie stałą opiekę), wydolny system opieki lekarskiej, geriatria, hospicjum stacjonarne i domowe.
Z czym jeszcze przychodzi się mierzyć ludziom z niepełnosprawnościami? Z pewnością z biurokracją. Strudzeni trudem opieki lub życiem z ograniczeniami ludzie czują się obciążeni ilością dokumentów, która powoduje że sprawy wydają się niemożliwe do załatwienia. Przydał by się ktoś kto pomógł by w sprawnym i skutecznym załatwianiu potrzebnych spraw.
Wykorzystać można system do załatwiania spraw urzędowych zaimplementowany przy okazji pandemii do załatwiania spraw osób starszych i niepełnosprawnych.