Drogowcy zadbali o sprzęt i materiały do odpowiedniego utrzymania dróg. Strażacy deklarują, że bez względu na pogodę dojadą do wszystkich potrzebujących, policjanci wiedzą, gdzie szukać bezdomnych. Powiat tarnobrzeski czyni ostatnie przygotowania do zimy, ale już teraz wszystko wydaje się dopięte na ostatni guzik.
Członkowie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku spotkali się w ubiegłym tygodniu w starostwie powiatowym. Celem spotkania było omówienie przygotowania do tegorocznej zimy. Jak wynikało z ich relacji, tegoroczna zima żadnej służby nie zaskoczy.
– Zarząd Dróg Powiatu Tarnobrzeskiego zarządza drogami o długości 175,5 km. – przypomniał Waldemar Gajos i zapewnił, że drogowcy opracowali już plan zimowego przygotowania dróg. Przedstawił też obowiązujące standardy utrzymania dróg w poszczególnych kategoriach dodając, że są już materiały niezbędne do zimowych działań. 20 ton soli i 1000 ton piasku, czekają już na placu, obok siedziby powiatowych drogowców w Nowej Dębie. Drogowcom nie zabraknie też odpowiedniego sprzętu do usuwania zagrożeń na drogach.
– Jednostki PSP i OSP z powiatu tarnobrzeskiego są także gotowe do zimowych działań – zapewnił Marian Róg, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu. – Wszyscy przeprowadzili przeglądy sprzętu, głównie samochodów, by móc dojechać do wszelkich zagrożeń bez względu na pogodę. W razie potrzeby mamy też quady oraz samochody służące do odśnieżania.
Strażacy zapewnili, że na bieżąco monitorują także stan wód, sprawdzają łączność, oraz informują odpowiednie instytucje o osobach potrzebujących pomocy.
Jak zauważył Marian Róg, w tym roku, ze względu na Covid, mniej mówi się o akcji „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa”. – Nie jest jednak tak, że zupełnie zapomnieliśmy o zagrożeniu zaczadzeniem – zapewnił komendant PSP. – Prowadzimy tegoroczną akcję bardziej pod kątem wysyłania komunikatów.
Komenda Miejska Policji, jak zapewnił zastępca komendanta Tomasz Grazda, działa już od jakiegoś czasu nad realizacją zimowych zdań. Akcję „Bezdomni, zima 2020/2021” rozpoczęli w listopadzie, by ruszyć z pomocą, kiedy nastąpi znaczny spadek temperatury.
– Mamy w naszym powiecie stu zewidencjonowanych bezdomnych. Większość to „bezdomni na własne życzenie”. Trafili na ulicę zwykle z powodu uzależnień i nie chcą korzystać na dłuższą metę z pomocy noclegowni, bo w takich obiektach obowiązuje trzeźwość – mówił Tomasz Grazda. Jak zapewnił przedstawiciel komendy miejskiej, policja na bieżąco sprawdza miejsca, w których osoby bezdomnie szukają schronienia i przekazuje informacje do ośrodków opieki społecznej. Niestety, spośród tej setki osób, znanych policji i ośrodkom pomocy społecznej, 10 bezdomnych odmawia pomocy.
Oprócz akcji pomocy bezdomnym, przed świętami policjanci zaplanowali także kontrole i bieżące monitorowanie targowisk z całego powiatu. Chodzi o to, by nie dopuścić do kradzieży kieszonkowych. Spodziewać się można również wzmożonych kontroli drogowych.
Ewa Kędzierska, szefowa Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie zapewniła o gotowości do działań powiatowych instytucji, niosących pomoc samotnym chorym i bezdomnym. Instytucje te wiedzą, kto potrzebuje wsparcia i w razie potrzeby, przy spadku temperatur, pomoc trafi do wszystkich, którzy jej potrzebują.
O swój gotowości do zimy zapewnili też przedstawiciele sanepidu, nadzoru budowalnego i wodnego.
W spotkaniu, które poprowadził starosta Jerzy Sudoł, wzięło udział wiele osób, zaangażowanych w przygotowania do zimy. Wśród nich Marian Róg, komendant Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu, Tomasz Grazda, zastępca Komendanta Miejskiej Policji w Tarnobrzegu. Poza tym Dariusz Tacik z Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Tarnobrzegu, Piotr Rucki, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnobrzegu. Nie zabrakło Ewy Kędzierskiej, kierownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Jacka Zaśko, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowalnego w Tarnobrzegu. Ponadto – Marcin Grębowiec, kierownik Nadzoru Wodnego w Tarnobrzegu, Kazimierz Błasiak, sekretarz Powiatu Tarnobrzeskiego, Krzysztof Laskowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Gorzycach. Obecni byli też Sylwia Rawska, zajmująca się bezpieczeństwem i zarządzaniem kryzysowym w starostwie powiatowym oraz Waldemar Gajos z Powiatowego Zarządu Dróg.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu