Zespół Szkół w Gorzycach: zdalne nauczanie idzie nam bardzo dobrze

Foto: Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu
Tablety graficzne, kamery internetowe, prezentacje, filmy, nowoczesne wielofunkcyjne monitory, czy lekcje na żywo z siłowni szkolnej. To tylko niektóre narzędzia, służące do komunikacji nauczycieli z uczniami, podczas nauczania zdalnego w Zespole Szkół w Gorzycach.

Do nauki zdalnej wykorzystujemy platformę GSuite, która daje szerokie możliwości, korzystamy z aplikacji: Classroom, Meet oraz Jamboard – mówi Wiesław Bednarczyk  nauczyciel informatyki w Zespole Szkół w Gorzycach. – W klasach informatycznych korzystamy również z potężnego narzędzia, jakim jest Lokalna Akademia Cisco. Wykorzystujemy także wiedzę, zdobytą podczas programu Erasmus, gdyż jeden z projektów dotyczył wykorzystania narzędzi multimedialnych w pracy szkoły – dodaje.

W gorzyckiej szkole już we wrześniu, na podstawie ankiet i rozmów, zdiagnozowano potrzeby uczniów i nauczycieli, dotyczące sprzętu komputerowego. Zbadano i określono możliwości realizacji podstawy programowej w formie zdalnej.

Uczniom i nauczycielom na czas pracy zdalnej wypożyczyliśmy 16 laptopów i 25 zestawów komputerowych, składających się z jednostki centralnej oraz monitora – mówi Krzysztof Komórkiewicz  dyrektor Zespołu Szkół w Gorzycach. W miesiącach wakacyjnych przeszkoliliśmy nauczycieli, we wrześniu uczniów, więc nauka zdalna nie sprawia nam problemów. Jednak zarówno uczniowie jak i nauczyciele wyczekują już na święta i ferie z nadzieją, że po feriach wrócimy do szkoły i będziemy uczyli się w formie tradycyjnej. Czyli w ławkach szkolnych, korzystając z kredy i tablicy – dodaje dyrektor.

Należy również dodać, że dobra organizacja pracy zdalnej w Zespole Szkół w Gorzycach przyniosła już pierwsze efekty podczas letniej sesji egzaminacyjnej. Wyniki egzaminów zawodowych oraz egzaminu maturalnego były dużo wyższe od średnich wojewódzkich czy krajowych. W zawodzie technik ekonomista zdawalność w Zespole Szkół w Gorzycach wyniosła 100% (w kraju 70%), a technik informatyk 74% (w kraju 59%). Natomiast w zawodzie technik logistyk 94% (86%), a technik mechanik 91% (81%). Zdawalność egzaminu maturalnego wyniosła 83%, przy średniej zdawalności w Polsce w technikum 73%.

Uczniowie do egzaminów zawodowych przygotowują się w kilkuosobowych grupach pod opieką nauczycieli, a egzaminy będą już w styczniu. Zajęcia odbywają się głównie w Centrum Kształcenia Zawodowego w gorzyckiej szkole.

Krzysztof Komórkiewicz, dyrektor tej największej szkoły w powiecie, który niedawno obchodził 25-lecie swojej pracy zawodowej, już nie raz udowodnił, że potrafi sobie świetnie radzić w każdej sytuacji. Za swoje osiągnięcia zawodowe, na wniosek Ministra Edukacji Narodowej,  we wrześniu tego roku został  odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu