Największa partia opozycyjna w Polsce ma nowego przewodniczącego. Został nim Borys Budka, który pokonał w wewnętrznych wyborach pozostałych kandydatów. Jego przewaga nad rywali była znaczna (Budka otrzymał aż 78,77 % poparcia). Oprócz niego o funkcję przewodniczącego ubiegali się : Tomasz Siemoniak (11,18%), Bogdan Zdrojewski (7,57 %), Bartłomiej Sienkiewicz (2,48 %).
Odbywające się wybory w Platformie Obywatelskiej były wynikiem ciągu słabych wyników wyborczych. Decydujące znaczenie miały w tym aspekcie jednak niedawne przegrane kolejne wybory parlamentarne.
Czy zmiana lidera partii wpłynie pozytywnie na wynik całego ugrupowania ? Sądząc po dobrym wyniku Budki, w partii są duże pokłady nadziei na nowe otwarcie. Niemniej, cały obóz liberalny w Polsce czeka teraz trudne zadanie w postaci stanięcia w szranki z Andrzejem Dudą w walce o fotel prezydencki. Wszyscy w obozie Platformy liczą, że Małgorzata Kidawa Błońska przełamie niemoc i stanie się autorką zwycięstwa tego ugrupowania.
Nowy przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka ma 41 lat. Jest z zawodu prawnikiem, doktorem nauk ekonomicznych. Był posłem na Sejm VII, VIII i XIX kadencji. W 2015 sprawował funkcję ministra sprawiedliwości, w latach 2016-2020 wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, od 2019 roku przewodniczący klubu parlamentarnego PO.
W związku z wyborem nowych władz pojawia się wiele pytań. Czy projekt Koalicji Obywatelskiej będzie kontynuowany ? Czy nowy przewodniczący zdecyduję się na samodzielne działanie w polityce pod szyldem samej Platformy? W którą stronę pod wodzą nowego lidera będzie programowa skręcać partia? Na te pytania z pewnością poznamy odpowiedź po pierwszych miesiącach sprawowania funkcji przez Budkę.
Wybory przewodniczącego PO zbiegły się z badaniami sondażowymi pracowni Estymator zleconymi przez portal do Rzeczy.pl Zwycięża w nich Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem – 45,5 %. Drugie miejsce przypada Koalicji Obywatelskiej notującej 29,7 %. Trzeci wynik uzyskała Nowa Lewica -11,8 %. Kolejne miejsce zajmuję odpowiednio: Koalicja Polska – 8,6 %. Konfederacja – 5,9 %. Badania były przeprowadzone metodą CATI na próbie 1027 dorosłych osób w dniach 23-24 stycznia 2020.
Tomasz Lisowski