Chyba każdy w swoim życiu przynajmniej raz próbował grać na komputerze. Szczególnie dla młodego pokolenia jest to czynność, wręcz powszechna. Sam rynek gier komputerowych jest niezwykle bogaty rodzajowo. Od najprostszych form po gry fabularne (RPG), “strzelanki”, gry przygodowe i sportowe. W zasadzie każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie. Mało ludzi zdaje sobie sprawę, że ten wirtualny świat obecny w grach przynosi realne (i to całkiem nie małe) pieniądze dla ich twórców.
Jedną z najbardziej znanych spółek zajmujących się tworzeniem gier jest CD Projekt. Działa ona na rynku od 1988 roku i jest odpowiedzialna za wydanie słynnego “Wiedźmina” Początkowo w swojej działalności nosiła nazwę Optimus i nie zajmowała się tylko grami komputerowymi, a w swoim portfolio miała stworzenie jednego z najbardziej popularnych portali internetowych Onet. Jednak to już stary rozdział dla spółki. Po połączeniu ze spółką CDP Investment, jeszcze wtedy Optimus,miał zająć się tylko grami komputerowymi. W 2013 marka ta została sprzedana, a rok później spółka posiadała już dzisiejszą nazwę i logo. CD Projekt jest aktualnie “najgorętszą” spółką notowaną na warszawskiej giełdzie z rynku gier komputerowych. Jak mówią specjaliści od rynku, porównywalna jest do amerykańskich spółek technologicznych. W czasie niektórych sesji giełdowych CD Projekt generuję połowę dziennych obrotów. Dziś jedna akcja wyceniana jest na 284 złotych. O spółce było niedawno głośny, gdy w swoim najnowszym projekcie gry Cyberpunkt 2077 zdecydowała zaangażować się znanego amerykańskiego aktora Keanu Reevesa (znanego z głównej roli w kultowym już dzisiaj filmu Matrix).
Kolejną godną odnotowania spółką zajmującą się grami komputerowymi jest Ten Square Game. Założona w 2011 roku przez Macieja Popowicza oraz Arkadiusza Pernala – twórców popularnego serwisu społecznościowego nasza klasa. Specjalnością TSG są gry mobilne na komórkę w formule fee to play. Jak dotąd spółka legitymizuje się wydaniem ponad 200 tytułów, o łącznej liczbie pobrań na świecie przekraczającej 280 mln. Najpopularniejsze tytuły, które wyszły ze studia TSG to : Let’s Fish, Fishing Clash oraz Wild Hunt. Spółka zadebiutowała na giełdzie 11 kwietnia 2018 roku i już pierwsze dnia debiutu zanotowała 35 – procentowy wzrost. Na otwarciu cena za jedną akcję TSG wynosiła 51,89 zł. Na dzień dzisiejszy wzrosła ona do poziomy 238.
O znaczeniu spółek producentów gier dla warszawskiej giełdy świadczy specjalnie utworzony dla nich indeks WIG Games. W jego skład oprócz wspomnianych już CD Projekt i Ten Square Game wchodzą jeszcze: Palyway ,11bit, Ci Games.
Tomasz Lisowski