Światowa Organizacja Zdrowia. Rola, znaczenie, kontrowersje.

Jeszcze parę miesięcy temu mało kto znał jej nazwę. Dziś ta organizacja jest na ustach miliardów ludzi, przebijając znaczeniem i rolą Unię Europejską. Mowa o Światowej Organizacji Zdrowia, która w czasie globalnej pandemii koronawirusa SARS – Cov2 stała się jedną z najważniejszych formuł międzynarodowej współpracy i kooperacji. Z działalnością WHO wiąże się także wiele kontrowersji i niejasności. Grupa krytyków na czele z prezydentem USA Donaldem Trumpem zarzuciła jej opieszałość i brak szybkiej reakcji jeśli chodzi o korona- kryzys. Jak jest naprawdę ? Czym zajmuję się WHO i czy należycie wywiązuje się, ze swoich obowiązków ?

Światowa Organizacja Zdrowia jest organizacją działającą w ramach ONZ zajmującą się ochroną zdrowia. Jej siedzibą jest Genewa. Word Health Organization została powołana ma Międzynarodowej Konferencji Zdrowia w Nowym Jorku. Początkowo konstytucję organizacji ratyfikowało 61 państw. Z biegiem czasu liczba członków zwiększyła się do 88 (1948 r.). Obecnie do WHO należy 194 kraję.

Najważniejszym zadaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest działanie na rzecz zwiększenia współpracy między państwami w dziedzinie ochrony zdrowia i zwalczanie epidemii chorób zakaźnych. W szczególności WHO specjalizuje się w zapobieganiu takich chorób zakaźnych jak: malaria, cholera, dżuma, ospa prawdziwa, gruźlica czy w końcu AIDS. Ostatnimi laty głośno było o roli WHO w przeciwdziałaniu epidemii eboli w Afryce.

Struktura organizacyjna WHO obejmuje następujące organy : Zgromadzenie Zdrowia, Radę Wykonawczą, Sekretariat oraz 6 biur regionalnych

Polska jest członkiem WHO od początku jej działalności ( 7 kwiecień 1948 roku). Uczestniczy ona w pracach Biura Regionalnego WHO dla Europy w siedziba w Kopenhadze.

Światowa Organizacja Zdrowia jest finansowa poprzez składki krajów członkowskich oraz dotacje. Poza tym skupia ona ponad 80 różnych organizacji pozarządowych oraz firmy przemysłu farmaceutycznego. To właśnie dobrowolne datki segmentu prywatnego są głównych źródłem dochodów WHO przewyższając sumę składek państw członkowskich.

Obecnie funkcję Dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia sprawuje były etiopski minister Zdrowia Tedros Adhamon Ghebreyeses ( od 2017 roku). Z wykształcenia biolog i pulmonolog pierwszy na tym stanowisku polityk pochodzący z Afryki. To jego osoba stała się źródłem kontrowersji, w szczególności w prawicowych mediach, z powodu zarzutów o nadmierną uległość wobec Chin i pomoc w tuszowaniu faktycznej liczby zakażonych oraz ofiar na początku epidemii. Pod wpływem tych wszystkich informacji Donald Trump – prezydent USA zdecydował się na zablokowanie finansowania WHO. Decyzja ta wywoła oburzenie takich krajów jak Niemcy i Francja.

Czy WHO stanie na wysokości zadania i będzie faktycznym liderem w walce z nieznanym patogenem, a jej rekomendacje przyczynią się do szybkiego “przyduszenia” wirusa ?. Trudno odpowiedzieć na to pytanie  w tym momencie. Jedno jest pewne. Pandemia SARS- COv -2 jest z pewnością największym wyzwaniem dla tej organizacji od wielu dekad .

Tomasz Lisowski