Ugrupowanie Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobowości ( OLaNo) wygrało wybory parlamentarne na Słowacji. Taki wynik to koniec wieloletniej dominacji partii Socjaldemokracja (Smer- SD).
Zwycięzcy otrzymali 25,03 % poparcia. Drugie miejsce zajęła dotychczasowa partia rządząca Smer – SD zdobywając 18,30 % głosów. Na ostatnim miejscu przysłowiowego podium stanęła antyestablishmentowa partia Jesteśmy Rodziną ( SME Rodina) z wynikiem 8,24 %. Do słowackiego parlamentu weszły również takie partie polityczne jak : skrajnie prawicowa Partia Ludowa Nasza Słowacja Mariana Kotleby (7,94 %), liberałowie z Wolności i Solidarności (6,22%), partia Zuludi byłego prezydenta Andreja Kiski (5,77%). Ku zaskoczeniu obserwatorów progu wyborczego wymaganego dla koalicji nie przekroczyła liberalna Postępowa Słowacja i Razem, która otrzymała 6,96 % głosów. To z jej ramienia została wybrana obecna prezydent Słowacji Zuzana Caputova. Poza parlamentem znalazły się : Ruch Chrześcijańsko – Demokratyczny (4,66%), Słowacja Partia Narodowa (SNS) oraz Partia Most- Hid. Ta ostatnia reprezentująca mniejszość węgierską po raz pierwszy od 1989 roku nie przekroczyła progu reprezentacji parlamentarnej.
Wygrana Ruchu OLaNo to wynik politycznej afery związany z zabójstwem dziennikarza Adama Kuciaka i jego narzeczonej. Badał on powiązania rządu Roberta Fico z włoską mafią. Ten kryzys polityczny doprowadził do rekonstrukcji rządu i zmiany na stanowisku premiera.
Partia Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobowości powstała w 2010 roku na bazie ruchu społecznego Zwyczajni Ludzie. Jej działacze startowali do Rady Narodowej w 2010 roku z ostatnich miejsc na liście liberalnej i eurosceptycznej partii Wolność i Solidarność. 28 października 2011 Zwyczajni ludzie sami przekształcili się w partię polityczną. Ugrupowanie prezentuje program społeczno – konserwatywny, opowiada się za ochroną rodziny, walką z bezrobociem oraz uregulowaniem kwestii mniejszości romskiej i węgierskiej. W 2016 roku partia zdobyła 16 mandatów osiągając 11,0 % głosów.
Wszystko wskazuję na to, że nowym premierem Słowacji zostanie lider partii OLaNOo Igor Matović. Urodzony w Trnawie słowacki polityk studiował zarządzanie finansami na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie. Pracował jako przedsiębiorca prezes regionalnej prasy regionPress. Przewodniczący ruchu OLaNo od czasu przekształcenia ją w partie polityczną. Od 2010 poseł do Rady Narodowej wybrany jeszcze z ramienia partii Wolność i Solidarność.
Rada Narodowa to jednoizbowy parlament Słowacji tworzy go 150 deputowanych wybieranych w wybieranych na 4 letnią kadencję w wyborach powszechnych.
Tomasz Lisowski